Vitalik Buterin: Ethereum (ETH) dojdzie do 100% optymalizacji dopiero za kilka lat [VIDEO]

Sieć Ethereum jest już w połowie drogi, jeżeli chodzi o postęp w kierunku ETH 2.0, Vitalik Buterin zakłada, że do 100% optymalizacji dojdzie dopiero za 6 lat. Rosyjsko-kanadyjski programista pochylił się niedawno nad problemami, z jakimi obecnie zmaga się ta sieć.

Vitalik Buterin: Ethereum (ETH) dojdzie do 100% optymalizacji dopiero za kilka lat.

Sieć Ethereum jest już w połowie drogi, jeżeli chodzi o postęp w kierunku ETH 2.0, Vitalik Buterin zakłada, że do 100% optymalizacji dojdzie dopiero za 6 lat. Rosyjsko-kanadyjski programista pochylił się niedawno nad problemami, z jakimi obecnie zmaga się ta sieć. W jego opinii ma ona przed sobą jeszcze sporo wyzwań. Przede wszystkim musi stać się bardziej „zwinna” i „lżejsza”, aby więcej osób mogło z niej korzystać.

Współzałożyciel drugiej co do wielkości kryptowaluty opowiedział, co należy zmienić w jej sieci, aby ta przetrwała.

Spodziewa się, że sieć ta osiągnie 100% optymalizację dopiero za kolejnych 6 lat.

Vitalik Buterin omówił najistotniejsze zmiany, jakie muszą zajść w tym projekcie w najbliższym czasie

Vitalik Buterin
Vitalik Buterin

Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl. Ethereum ma przed sobą jeszcze długą drogę.

Aktualizacje, które będą wdrażane w drugim co do wielkości projekcie kryptowalutowym jeszcze w tym r., budzą ogromne emocje. Jego współzałożyciel postanowił omówić to, co zmieni się w tej sieci podczas 2-godzinnej rozmowy w podcaście Bankless.

Vitalik Buterin przyznał, iż na obecnym etapie Ethereum nie jest jeszcze gotowe do masowego użytku. Dostrzega on szczególną potrzebę wdrożenia rozwiązań skalowania warstwy drugiej, a także obniżenia opłat transakcyjnych. Z danych dostępnych na BitInfoCharts wynika, że wczoraj wynosiły one średnio aż 20 dol. W szczytowym momencie w 2021 r. było to z kolei blisko 40 dol.

Istotnym elementem, o którym wspomniał Vitalik Buterin, jest również bezpieczeństwo. Mówiąc o nim, użył metafory, porównując Ethereum do rozwijającego się miasta, w którym to użytkownicy pełnią funkcję służb dbających o porządek. Gdy sieć ta zwiększy przepustowość oraz bazę osób z niej korzystających, ,,więcej obrońców będzie w stanie uruchomić węzły i zweryfikować to, czy wszystko jest w porządku”.

Zrównoważony rozwój 

Jednym z istotnych kroków będzie zmiana mechanizmu osiągania konsensusu w Ethereum. Przypomnijmy, iż projekt ten bazuje na energochłonnym Proof of Work (PoW). Do wydobycia tej kryptowaluty potrzebne są specjalne urządzenia, które wykonują skomplikowane obliczenia, by dodać blok do blockchaina, a następnie otrzymać za wykonaną pracę nagrodę w postaci ethera (ETH). 

W przypadku Proof of Stake (PoS) to walidatorzy będą odpowiadać za zabezpieczenie sieci. Każdy użytkownik może nim zostać poprzez zdeponowanie 32 monet ETH. To na ich barkach spoczną działania pomagające w osiąganiu konsensus tj. dodawanie nowych bloków do blockchaina, czy sprawdzanie pracy innych walidatorów. Za wykonywanie tych czynności będą oni nagradzani w etherze.

Zmiana mechanizmu w Ethereum z PoW na PoS, do której prawdopodobnie dojdzie w pierwszej połowie tego roku, dąży do zrównoważonego rozwoju. Druga co do wielkości kryptowaluta stanie się bardziej ekologiczna, porzucając dotychczasowy negatywnie wpływający na środowisko konsensus.

Według informacji udostępnionych kilka dni temu przez platformę Glassnode całkowita ilość etherów zablokowanych w kontrakcie depozytowych ETH 2.0 osiągnęła nowe ATH na poziomie 8 875 394 ETH. 

Rozwiązanie problemów ze skalowalnością

Innym ważnym etapem są wysiłki dążące do tego, aby Ethereum mogła przetworzyć więcej transakcji na sekundę, bez zwiększania rozmiaru węzłów w sieci (ponieważ takie rozwiązanie byłoby niepraktyczne ze względu na to, iż mogłyby tego dokonywać tylko osoby z wydajnymi, a co za tym idzie drogimi komputerami).

Aby stać się bardziej skalowalnym, blockchain ten musi obsługiwać więcej transakcji, w połączeniu z większą liczbą węzłów.

Zwiększenie bezpieczeństwa

Przejście do ETH 2.0 wpłynie także na ochronę, chociażby przed atakami 51% – polegają one na tym, że grupa osób sprawująca kontrolę nad większą częścią sieci może wymusić na pozostałych jej uczestnikach niechciane zmiany.

Po przejściu na PoS użytkownicy będą bardziej zniechęceni do tego typu ataków, ze względu na to, iż stawiają na szali swoje ethery. Jeżeli pozostali walidatorzy wykryją ich nieuczciwe ruchy, protokół będzie mógł automatycznie zniszczyć zdeponowane ETH.

W tym przypadku różnica między PoS, a PoW jest taka, że uczestnik sieci ryzykuje coś więcej, niż tylko swoją nagrodę za wydobycie bloku.

100% optymalizacja dopiero za kilka lat

Vitalik Buterin wyznał, iż po wdrożeniu kluczowych rozwiązań w Ethereum, sieć ta będzie ukończona w 80%. Pozostałe implementacje, które doprowadzą do jej 100% optymalizacji, mogą zająć nawet kolejne 6 lat.

 

1 KOMENTARZ

Leave a Reply