USA wyślą do Polski dodatkowe 3 tys. żołnierzy. MON: Jesteśmy na to gotowi

Stany Zjednoczone wyślą do Polski w nadchodzących dniach dodatkowe 3 tys. żołnierzy - poinformował Pentagon. "Jesteśmy w każdej chwili gotowi na przyjęcie żołnierzy USA w Polsce" – skomentował decyzję Pentagonu Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

USA wyślą do Polski dodatkowe 3 tys. żołnierzy. MON: Jesteśmy na to gotowi

Stany Zjednoczone wyślą do Polski w nadchodzących dniach dodatkowe 3 tys. żołnierzy – poinformował Pentagon. “Jesteśmy w każdej chwili gotowi na przyjęcie żołnierzy USA w Polsce” – skomentował decyzję Pentagonu Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Ministerstwo obrony Stanów Zjednoczonych, cytowane przez agencje AP, AFP, DPA i APA, potwierdziło, że USA wyślą do Polski w nadchodzących dniach dodatkowe 3 tys. żołnierzy.

Agencje podały, że rozkaz rozmieszczenia dodatkowych żołnierzy w Polsce został już podpisany przez ministra obrony USA Lloyda Austina z polecenia prezydenta Joe Bidena.

MON: Jesteśmy na to gotowi

“NATO jest zjednoczone, by zapewnić bezpieczeństwo wschodniej flanki. Administracja USA przyśle do Polski dodatkowe 3 tys. żołnierzy w związku z napięta sytuacją na Ukrainie. Rozmawiałem dziś o tej sprawie z sekretarzem obrony Lloydem Austinem. Jesteśmy w każdej chwili gotowi na przyjęcie żołnierzy USA w Polsce” – napisał na Twitterze Mariusz Błaszczak odnosząc się do decyzji Pentagonu.

Według Reutersa dodatkowy kontyngent amerykańskich żołnierzy przybędzie do Polski w przyszłym tygodniu i ma to być kolejne znaczące wzmocnienie wschodniej fanki NATO. Amerykańskie siły mają pochodzić z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, stacjonującej w Fort Bragg w Karolinie Płn., a nie z sił amerykańskich rozlokowanych w Europie.

Reuters przypomina, że 8500 amerykańskich żołnierzy jest postawionych w stan gotowości, aby w razie potrzeby można było ich rozmieścić w Europie.

Amerykańscy żołnierze w Europie

W związku z napięciem między Rosją i Ukrainą oraz koncentracją rosyjskich wojsk przy ukraińskiej granicy, Pentagon zapowiedział 2 lutego czasowe zwiększenie liczby wojsk USA w Europie w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO. 2 tys. żołnierzy skierowano do Polski i Niemiec, z tego 1 tys. 700 do Polski. Około tysiąca zostanie przebazowanych z Niemiec do Rumunii. Pod koniec ub. tygodnia do Polski przybyła grupa przygotowawcza, a w weekend pierwsi żołnierze 82. Dywizji.

Łącznie USA w stan podwyższonej gotowości do przemieszczenia się do Europy postawiły 8,5 tys. żołnierzy.

W czwartek do 32. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku w woj. łódzkim przyleciały amerykańskie myśliwce F-15, które wezmą udział w natowskiej misji nadzoru przestrzeni powietrznej państw bałtyckich.

Leave a Reply