USA: Texas przegłosował prawo zakazujące aborcji

Jak donosi portal polsatnews.pl ustawa zakazująca aborcji od momentu, kiedy zaczyna pracować serce dziecka, została przegłosowana w Teksasie.

Jak donosi portal polsatnews.pl ustawa zakazująca aborcji od momentu, kiedy zaczyna pracować serce dziecka, została przegłosowana w Teksasie.

Nowe prawo pozwoli na wytaczanie pozwów cywilnych lekarzom dokonującym zabiegów oraz osobom „pomagającym i współuczestniczącym w procedurach”. „Texas Heartbeat Act” został przyjęty w momencie, kiedy również inne stany ograniczają możliwości przerywania ciąży.

Gubernator Greg Abbott zapowiedział podpisanie ustawy. Podziękował także urzędnikom za „ciężką pracę” nad nową regulacją. „Podpisałem 11 praw chroniących życie niewinnych ludzi przed aborcją, ale trzeba zrobić więcej” – napisał na Twitterze 5 maja, na kilka dni przed uchwaleniem ustawy.

Znana działaczka na rzecz legalnej aborcji zmarła w czasie jej dokonywania

Teksas dołączył tym samym do kilkunastu innych stanów, które przegłosowały prawo zakazujące aborcji od „momentu, kiedy serce dziecka bije”. Zaczyna ono normalnie pracować około szóstego tygodnia ciąży. Krytycy podkreślają, że większość kobiet w tym momencie nie wie o istnieniu płodu. Ustawy innych stanów zostały zablokowane przez sądy federalne. Przypadek Teksasu prawdopodobnie będzie inny, nowe prawo nie nakłada bowiem obowiązku egzekwowania zakazu. Zezwala natomiast na „prywatne prawo do powództwa cywilnego”.

Umożliwia to każdej osobie „wytoczenie powództwa cywilnego przeciwko lekarzowi, który dokonuje aborcji z naruszeniem prawa, a także tym, którzy świadomie angażują się w postępowanie, pomagają lub wspomagają wykonanie lub nakłanianie do aborcji, w tym opłacenie lub zwrot kosztów aborcji poprzez ubezpieczenie lub w inny sposób” – poinformowało „CBS News”. Równocześnie zaznaczono, że nie będzie możliwe pozywanie pacjentek.

USA: Nowe prawo pozwoli ojcom zatrzymać kobiety przed popełnieniem morderstwa na nienarodzonym dziecku

– Ustawa ta zasadniczo otwiera wrota i umożliwia każdemu wrogowi aborcji pozywanie lekarzy i klinik oraz niszczenie ich zasobów finansowych przez odszkodowania, co może zmusić placówkę do zamknięcia – powiedziała Nancy Northup, szefowa Center for Reproductive Rights, kancelarii prawniczej, która zwalcza przepisy antyaborcyjne na całym świecie. – Będziemy dążyć do wykorzystania wszelkich możliwości prawnych, aby zapobiec wejściu tego prawa w życie – dodała.

Pederaści się wściekli. Policyjny podręcznik przedstawia środowiska LGBT jako patologię społeczną

Leave a Reply