UOKiK nałożył 60 mln złotych kary na Biedronkę za oszukiwanie klientów. Sieć zapowiada pozew

UOKiK nałożył aż 60,1 mln złotych kary na spółkę Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci sklepów Biedronka. Jednak sieć odrzuca oskarżenia dot. niewłaściwego oznaczania owoców oraz warzyw i rozważa pozew przeciwko UOKiK i Skarbowi Państwa.

UOKiK nałożył aż 60,1 mln złotych kary na spółkę Jeronimo Martins Polska, właściciela sieci sklepów Biedronka. Jednak sieć odrzuca oskarżenia dot. niewłaściwego oznaczania owoców oraz warzyw i rozważa pozew przeciwko UOKiK i Skarbowi Państwa.

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył aż 60,1 mln złotych kary na spółkę Jeronimo Martins Polska. Właściciel sieci Biedronka został oskarżony przez urzędników o to, że błędnie oznaczał kraj pochodzenia warzyw i owoców w sklepach.

Postępowanie UOKiK trwało od maja ub. roku. Wówczas to zaczęły spływać skargi klientów na błędne podawanie kraju pochodzenia warzyw i owoców w wielu sklepach sieci Biedronka. Co ciekawe, doniesienia klientów miały potwierdzić wyniki kontroli Inspekcji Handlowej.

„W sklepach Biedronka konsumenci chcący kupić polskie ziemniaki, pomidory czy jabłka byli często wprowadzani w błąd. Nasze postępowanie wykazało, że w wielu przypadkach informacje na wywieszkach różniły się od tych na opakowaniach zbiorczych czy w dokumentach dostawy. Naruszenia te miały charakter systemowy i długotrwały. Dlatego nałożyłem na Jeronimo Martins Polska ponad 60 mln zł kary” – poinformował Tomasz Chróstny, prezes UOKiK.

Jednak na stanowisko Chróstnego szybko zareagowała Biedronka. Sieć nie tylko sprzeciwia się karze, ale również przechodzi do kontrataku.

Przejęcie Tesco przez właściciela sklepów Netto

„Materiał dowodowy w tej sprawie został zebrany w sposób nieobiektywny, a jego jakość i kompletność budzi poważne zastrzeżenia. JMP odwoła się od decyzji Prezesa UOKiK do sądu, uznając ją za nieproporcjonalną i dyskryminującą” – czytamy w oświadczeniu Jeronimo Martins Polska.

„Sama liczba zarzucanych naruszeń w oznakowaniu krajów pochodzenia owoców i warzyw jest marginalna. Dodatkowo, sposób zbierania materiału dowodowego budzi poważne wątpliwości co do bezstronności UOKiK i potwierdza, że podejmowane wobec naszej sieci działania mają charakter dyskryminacyjny” – dodała sieć.

Natomiast Jeronimo Martins Polska zapowiedziało odwołanie się od decyzji prezesa UOKiK do właściwego sądu oraz rozważa „wszczęcie postępowania przed sądem cywilnym przeciwko Skarbowi Państwa i/lub UOKiK oraz jego Prezesowi i dochodzenie odszkodowania”.

Leave a Reply