Unia zapewni Ukrainie uzbrojenie oraz wprowadzi sankcje, które „okaleczą rosyjski rynek”. Dziękuje Polsce za pomoc

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że UE zapewni Ukrainie uzbrojenie oraz że wprowadzi sankcje, które "realnie, efektywnie okaleczą rosyjski rynek finansowy". Podziękował też Polsce, że ta zaoferowała się być hubem logistycznym dla przerzutu sprzętu na terytorium Ukrainy. Z kolei szefowa KE Ursula von der Leyen zadeklarowała: Ukraina jest jednym z nas i chcemy, aby znalazła się w Unii Europejskiej.

Unia zapewni Ukrainie uzbrojenie oraz wprowadzi sankcje, które

Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell poinformował, że UE zapewni Ukrainie uzbrojenie oraz że wprowadzi sankcje, które „realnie, efektywnie okaleczą rosyjski rynek finansowy”. Podziękował też Polsce, że ta zaoferowała się być hubem logistycznym dla przerzutu sprzętu na terytorium Ukrainy. Z kolei szefowa KE Ursula von der Leyen zadeklarowała: Ukraina jest jednym z nas i chcemy, aby znalazła się w Unii Europejskiej.

Nie zasugerowała jednak, że będzie to szybka ścieżka akcesyjna, o którą apelował w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski.

„Mamy proces (zbliżania) z Ukrainą, czyli na przykład integrację rynku ukraińskiego z jednolitym rynkiem unijnym. (…) Mamy bardzo ścisłą współpracę w kwestii sieci energetycznych. (…) Jest bardzo wiele tematów, w których współpracujemy” – podkreśliła.

Pytana o możliwość rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją oceniła: „Ważne jest, aby strona ukraińska zgodziła się na takie rozmowy i żeby warunki były dobre dla strony ukraińskiej. Generalnie zawsze lepiej jest prowadzić rozmowy pokojowe, niż walczyć. Ale zaufanie do prezydenta Putina zostało całkowicie stracone”.

Szef unijnej dyplomacji: zdecydowaliśmy się zapewnić Ukrainie uzbrojenie ofensywne

„Chcemy zrobić wszystko żeby wspierać Ukrainę; zdecydowaliśmy się zapewnić uzbrojenie ofensywne armii ukraińskiej poprzez 450 mln euro pakietu wsparcia i 50 mln euro na zasoby nieofensywne” – powiedział Josep Borrell.

Szef unijnej dyplomacji podczas konferencji prasowej powiedział, że UE w mijający weekend wypracowywała decyzje, które powinny być wdrożone i zastosowane przed poniedziałkiem, kiedy banki centralne zaczną pracę.

Przekazał, że „Rada dała swą ocenę wsparcia i zgodę polityczną na pakiet wsparcia dla ukraińskich sił zbrojnych, dla nowych sankcji, pracy dyplomatycznej, by doprowadzić do izolacji Rosji”. „Na środki wsparcia dla Ukrainy i regionu oraz środki przeciwdziałania dezinformacji” – podał Borrell.

„Jako, że mamy pełnoprawną wojnę na Ukrainie, chcemy zrobić wszystko żeby wspierać Ukrainę, to zdecydowaliśmy się wykorzystać nasze zdolności, aby zapewnić uzbrojenie ofensywne armii ukraińskiej poprzez 450 mln euro pakietu wsparcia i kolejnych 50 mln euro na zasoby nieofensywne. Wszystko to pokryje nasz fundusz międzyrządowy i instrument na rzecz pokoju” – powiedział Borrell.

Jak dodał, nie było sprzeciwu co do tej decyzji.

„Po raz pierwszy w historii będziemy to robić i wszyscy zgadzają się na to wsparcie. Chcę podziękować Polsce, która zgodziła się być „hubem logistycznym” dla przerzutów tej pomocy na terytorium Ukrainy. Zatwierdziliśmy jej finansowania. Jutro ministrowie obrony spotkają się by skoordynować te prace i przekuć je tak, aby te materiały były jak najszybciej wysyłane na linię frontu do ukraińskich sił zbrojnych, walczących przeciwko rosyjskiej inwazji – poinformował w niedzielę w Brukseli szef dyplomacji UE Josep Borrell.

Podkreślił też, że „dzięki Polsce, która będzie „hubem”, będziemy pracować na rzecz wzmocnienia cyberbezpieczeństwa Ukrainy”.

Borrell: około połowa rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego będzie zamrożona

Szef unijnej dyplomacji poinformował, że UE „rozszerza grupę podmiotów i osób, które zostaną objęte pakietem sankcji”. Podał, że pełna lista zostanie opublikowana w poniedziałek.

„Lista obejmuje oligarchów i biznesmenów rosyjskich. Oznacza ogromny wpływ gospodarczy i bardzo poważne skutki dla tych kluczowych postaci w Rosji, które zajmują najbardziej eksponowane stanowiska, osoby, które zajmują się propagandą i są z kręgów wojskowych” – powiedział Borrell.

Dodał, że UE zdecydowała się przyjąć pakiet środków, które „realnie, efektywnie okaleczą rosyjski rynek finansowy”.

„Pewna grupa rosyjskich banków zostanie wyłączona z systemu SWIFT” – oświadczył.

„Od dawna o tym rozmawiamy, prasa pytała o to od wielu dni. Mówiliśmy o tym w czasie Rady Europejskiej, wówczas nie uzyskaliśmy konsensusu, ale kontynuowaliśmy prace, wszystkie opcje były otwarte. Rozmawialiśmy ze wszystkimi państwami, bo tego typu działania trzeba podejmować w koordynacji z innymi państwami. Nie można wprowadzać takich ograniczeń samotnie. W tym momencie zapadła decyzja, aby pewną grupę rosyjskich banków wykluczyć z systemu SWIFT” – mówił.

Zapowiedział też, podjęcie innych działań, „które sparaliżują działanie rosyjskiego banku centralnego”. „Około połowy rezerw finansowych rosyjskiego banku centralnego będzie zamrożonych” – wskazał. Ocenił, że będzie to miało „bardzo poważny wpływ na system finansowy w Rosji”.

Zaznaczył, że jest to robione w koordynacji z partnerami z całego świata. „Rosja będzie musiała zapłacić bardzo wysoką cenę za inwazję na Ukrainę” – podkreślił.

Poinformował, że UE „chce także zablokować środki i majątek elity putinowskiej, osób, które korzystają na funkcjonowaniu tego reżimu”.

Przypomniał także, że podjęta została decyzja, o „zamknięciu europejskiej przestrzeni powietrznej dla samolotów rosyjskich”. „Tak, więc żaden rosyjski samolot nie będzie mógł lądować ani startować z terytorium Unii Europejskiej” – wyjaśnił.

Leave a Reply