Umowa na 70 systemów wieżowych do Rosomaków podpisana

Umowę na 70 bezzałogowych wież do kołowych transporterów opancerzonych Rosomak – zatwierdził we wtorek w Hucie Stalowa Wola wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Wartość kontraktu to 1,7 mld zł. Najważniejsze przy systemie wieży bezzałogowej (ZSSW-30) jest to, że jest opracowany w całości przez polskich inżynierów i w całości wykonywany w Polsce – powiedział prezes Huty Stalowa Wola Bartłomiej Zając.

Bojowy Wóz Piechoty
Bojowy Wóz Piechoty "Borsuk", Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Umowę na 70 bezzałogowych wież do kołowych transporterów opancerzonych Rosomak – zatwierdził we wtorek w Hucie Stalowa Wola wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak. Wartość kontraktu to 1,7 mld zł. Najważniejsze przy systemie wieży bezzałogowej (ZSSW-30) jest to, że jest opracowany w całości przez polskich inżynierów i w całości wykonywany w Polsce – powiedział prezes Huty Stalowa Wola Bartłomiej Zając.

Szef MON podkreślił, że dostawy rozpoczną się wcześniej niż pierwotnie zakładano, a zdalnie sterowany system wieżowy (ZSSW-30) został skonstruowany w Polsce.

„Sądziliśmy, że pierwsze dostawy nastąpią dopiero za dwa lata, ale dziś po intensywnych konsultacjach, okazało się, że HSW jest w stanie pierwsze egzemplarze wieży wyprodukować już w przyszłym roku, to jest bardzo dobra wiadomość” – powiedział minister.

Wartość kontraktu to 1,7 mld zł. Wykonawcą jest konsorcjum HSW i WB Electronics, które ma dostarczyć zdalnie sterowane wieże z armatą 30 mm i sprzężonym z nią karabinem maszynowym 7,62mm; dodatkowym uzbrojeniem jest podwójna wyrzutnia przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.

Jak zauważył Błaszczak jest to uzbrojenie naprawdę silne, które daje przewagę na polu walki.

„Zależy nam na tym, żeby Wojsko Polskie było wyposażone w broń nowoczesną, żeby w ten sposób odstraszało agresora poprzez to, że nasi żołnierze są świetnie wyszkoleni, że fantastycznie współpracują z żołnierzami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, przede wszystkim wojsk Stanów Zjednoczonych” – mówił szef MON.

Przypomniał potwierdzenie na szczycie NATO przez prezydenta USA Joe Bidena przeniesienia do Polski głównego dowództwa V Korpusu amerykańskich wojsk lądowych.

Minister podkreślił, że zwiększanie liczebności wojska i wyposażanie go w nowoczesny sprzęt jest jednym z etapów wzmacniania polskich sił zbrojnych.

Zaznaczył, że wieża ZSSW-30 będzie również montowana na Bojowym Wozie Piechoty Borsuk. Badania kwalifikacyjne tego pojazdu już się rozpoczęły.

Błaszczak podziękował zarządowi i pracownikom za to, że firma „tak świetnie się rozwija”. Zapewnił, że zamówienia kierowane przez MON do HSW „na tym się nie skończą”. Podał też, że od 2016 r. wartość zamówień skierowanych do HSW sięga 10 mld zł. „To są poważne zamówienia. HSW to poważna firma, poważna marka. A broń produkowana przez HSW należy do najlepszych” – stwierdził.

Prezes HSW Bartłomiej Zając powiedział, że „serce polskiej zbrojeniówki bije w Stalowej Woli”. „Dzisiaj jesteśmy orężem, wsparciem produktowym, technicznym dla naszych sił zbrojnych i jesteśmy z tego dumni” – zapewnił.

Zając podkreślił, że wieża jest produktem całkowicie polskim, opracowanym przez polskich inżynierów. Zdaniem prezesa HSW, wieża jest najnowocześniejszym produktem na świecie w swojej klasie. Podziękował wszystkim pracownikom, którzy byli zaangażowani w powstanie wieży.

Natomiast prezes Polskiej Grupy Zbrojeniowej Sebastian Chwałek w przesłanym komunikacie zaznaczył, że ZSSW-30 to dowód na to, że „nie mamy się czego wstydzić, gdyż opracowujemy i dostarczamy najwyższej jakości rozwiązania, które wzbudzają uznanie i zainteresowanie u naszych sojuszników”.

ZSSW-30 to nowoczesny system wieżowy oparty na innowacyjnym, krajowym systemie kierowania ogniem działającym z funkcją hunter-killer. System, w ramach pracy rozwojowej został opracowany przez konsorcjum złożone z Huty Stalowa Wola S.A. oraz WB Electronics S.A. i realizowany będzie w produkcji seryjnej przez Konsorcjum w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., Huta Stalowa Wola S.A., WB Electronics S.A. i ROSOMAK S.A.

Prezes HSW: system wieży bezzałogowej został opracowany przez polskich inżynierów

Jak podkreślił w rozmowie z PAP Bartłomiej Zając, wieża bezzałogowa (ZSSW-30) jest przede wszystkim wspólnym tworem spółek Polskiej Grupy Zbrojeniowej, a w szczególności Huty Stalowa Wola i WB Electronics.

„Najważniejsze przy tym systemie wieży bezzałogowej jest to, że jest opracowany w całości przez polskich inżynierów i w całości wykonywany w Polsce. Oczywiście są elementy i komponenty z kooperacji zagranicznej, ale to są technologie, których na dzień dzisiejszy w Polsce nie posiadamy. Ale całość tej pracy do stworzenia wieży została opracowana przez polskich inżynier, w polskich zakładach i to jest największa wartość tego systemu” – uważa prezes HSW.

W ocenie Zająca, opracowana w Polsce wieża jest jedną z najnowocześniejszych tego typu konstrukcji na świecie.

Prezes HSW zdradził, że wieżą interesują się również inne kraje. „Niemniej jednak my myślimy w pierwszym momencie o zaspokojeniu potrzeb sił zbrojnych i potencjału obronnego naszego kraju. To znaczy, że pierwsze sztuki wieży pójdą na Rosomaki, a później na nasze Borsuki (Bojowe Wozy Piechoty). Potem, w zależności od naszych zdolności produkcyjnych, będziemy myśleli o rynkach trzecich. Teraz najważniejsze jest jednak bezpieczeństwo Polski” – powiedział.

Prezes HSW zadeklarował, że pierwsze sztuki wieży będą gotowe już w przyszłym roku. „Dalsza produkcja jest uzależniona od tego, jak szybko będziemy mogli zbudować potencjał w HSW, żeby te dostawy były jak największe. Podpisany przez nas kontrakt jest na tyle elastyczny, że wraz ze wzrostem możliwości produkcyjnych zakładu będziemy mogli zwiększać dostawy. Dlatego o końcu tego procesu dostaw 70 wież możemy mówić w formie otwartej, może być to być rok 2027, ale równie dobrze może być 2025 rok” – powiedział.

Zając zwrócił uwagę, że kluczowa w zwiększeniu produkcji wież będzie kwestia zabezpieczenia łańcucha dostaw. „W dobie pandemii Covid i w dobie wojny w Ukrainie to będzie bardzo duże wyzwanie” – powiedział.

W jego ocenie, konflikt w Ukrainie pokazał, jak wielkie zapotrzebowanie jest na sprzęt wojskowy. „Naszym zadaniem jako przemysłu jest to, żeby jak najszybciej ten sprzęt wyprodukować” – zadeklarował.

Jak podał Zając, w związku z uruchomieniem produkcji wież konieczne były inwestycje w sam zakład. „Oczekujemy na kolejne roboty spawalnicze i kolejne obrabiarki, specjalnie dedykowane pod wieżę bezzałogową. Te urządzenia zostały zamówione około półtora roku temu” – powiedział Bartłomiej Zając.

W przyszłym roku wyprodukowanych ma został pierwsze 5 sztuk wież. Jak przyznał Zając, wartość prac badawczo-rozwojowych nad wieżą kosztowała ok. 88 mln zł.

Borsuki wzmocnią polskie wojsko

Jak informuje MON, wczoraj ruszyły także wojskowe badania kwalifikacyjne Nowego Bojowego Pływającego Wozu Piechoty (NBPWP). Ich pozytywne zakończenie umożliwi rozpoczęcie procesu negocjacji w sprawie uruchomienia produkcji seryjnej i zakontraktowania dostaw BWP BORSUK dla Sił Zbrojnych RP.

Bojowy Wóz Piechoty "Borsuk", Fot. PAP/Darek Delmanowicz
Bojowy Wóz Piechoty „Borsuk”, Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Leave a Reply