Ukraiński rząd: Wzywamy Czerwony Krzyż, by wymógł na Rosji usunięcie ciał swoich zabitych żołnierzy

Ukraiński rząd zwrócił się Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK), by wymógł na Rosji usunięcie ciał swoich zabitych żołnierzy - poinformowała wicepremier Ukrainy Irina Wereszczuk, cytowana w piątek rano przez agencję Ukrinform.

Ukraiński rząd: Wzywamy Czerwony Krzyż, by wymógł na Rosji usunięcie ciał swoich zabitych żołnierzy

Ukraiński rząd zwrócił się Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK), by wymógł na Rosji usunięcie ciał swoich zabitych żołnierzy – poinformowała wicepremier Ukrainy Irina Wereszczuk, cytowana w piątek rano przez agencję Ukrinform.

„Premier Ukrainy Denys Szmyhal spotkał się z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża Peterem Maurerem. Podczas spotkania poruszyliśmy kwestię konieczności zebrania i identyfikacji ciał martwych przedstawicieli sił zbrojnych okupanta. Zwróciliśmy uwagę Czerwonego Krzyża na to, że Rosja nie zwróciła się jeszcze do nas w sprawie ekstradycji ciał i szczątków ich zmarłych, których liczba przekroczyła 14 tys.” – przekazała.

Zaznaczyła też, że wezwała szefa MKCK do zaproponowania Rosji „okazania szacunku poległym żołnierzom” i rozpoczęcia negocjacji w sprawie wywiezienia ich z Ukrainy. Ukrinform przypomniał, że rząd ukraiński apelował już do tej organizacji o pomoc w tej sprawie.

Szef MKCK Peter Maurer przebywa na Ukrainie z pięciodniową misją, której celem jest – jak poinformowano na stronie tej organizacji – „apel o zwiększenie dostępu do pomocy humanitarnej i o ochronę cywilów w zaatakowanym przez Rosję kraju”.

W zeszłym tygodniu portal Nexta podawał, powołując się Wereszczuk, że MKCK zobowiązało się przekazać Ukrainie foliowe worki na zwłoki rosyjskich żołnierzy.

Leave a Reply