Ukraiński negocjator: Nie osiągnęliśmy rezultatów, na które liczyliśmy. Będzie trzecia tura rozmów z Rosją

Strona ukraińska nie osiągnęła rezultatów, na które liczyła, ale wkrótce odbędzie się trzecia tura rozmów; jest porozumienie o zapewnieniu wspólnie korytarzy humanitarnych - powiedział w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, po zakończeniu drugiej tury rozmów ukraińsko-rosyjskich.

Ukraiński negocjator: Nie osiągnęliśmy rezultatów, na które liczyliśmy. Będzie trzecia tura rozmów z Rosją

Strona ukraińska nie osiągnęła rezultatów, na które liczyła, ale wkrótce odbędzie się trzecia tura rozmów; jest porozumienie o zapewnieniu wspólnie korytarzy humanitarnych – powiedział w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, Mychajło Podolak, po zakończeniu drugiej tury rozmów ukraińsko-rosyjskich.

„Strony osiągnęły porozumienie w sprawie wspólnego zapewnienia korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji ludności cywilnej, a także dostaw leków i produktów żywnościowych do miejsc najostrzejszych walk, wraz z możliwością czasowego przerwania ognia na czas prowadzenia ewakuacji w sektorach, gdzie się ona odbywa” – oświadczył Podolak.  Jego słowa przekazała agencja Interfax-Ukraina.

Podolak dodał, że w najbliższym czasie zorganizowane zostaną specjalne kanały łączności i stworzone będą odpowiednie procedury logistyczne.

Przyznał jednak, że poza uzgodnieniem tych aspektów humanitarnych strona ukraińska nie uzyskała „rezultatów, na które liczyła”. Podkreślił, mówiąc o sprawach humanitarnych, że „dość sporo miast jest teraz okrążonych” i jest tam „dramatyczna sytuacja” pod względem żywności, leków i możliwości ewakuacji.

Podkreślił, że strony „ustaliły, iż będą kontynuować rozmowy podczas trzeciej tury, w jak najbliższym terminie”.

Strona rosyjska przekazała, że strony porozumiały się podczas negocjacji w niektórych punktach. Doradca prezydenta Władimira Putina, Władimir Miedinski, który kieruje rosyjską delegacją również wymienił jako ten punkt stworzenie korytarzy humanitarnych dla ewakuacji mieszkańców i możliwy czasowy rozejm. Miedinski powiedział, że ustalenia te są „znaczącym postępem” – relacjonuje portal dziennika „Kommiersant”.

Strona rosyjska zapowiedziała, że trzecia runda rozmów odbędzie się „w najbliższych dniach”. Podolak wymienił zaś początek następnego tygodnia.

Leave a Reply