Ukraina przygotowuje kolejną ewakuację cywilów z Mariupola

Ukraina przygotowuje na środę kolejną ewakuację cywilów z opanowanego niemal całkowicie przez Rosjan portowego miasta Mariupol na południowym wschodzie kraju - poinformował w nocy z wtorku na środę szef administracji obwodu zaporoskiego Aleksander Staruch na Telegramie.

Mariupol, Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY
Mariupol, Fot. PAP/EPA/ROMAN PILIPEY

Ukraina przygotowuje na środę kolejną ewakuację cywilów z opanowanego niemal całkowicie przez Rosjan portowego miasta Mariupol na południowym wschodzie kraju – poinformował w nocy z wtorku na środę szef administracji obwodu zaporoskiego Aleksander Staruch na Telegramie.

Miejscem zbiórki ma być centrum handlowe w zachodniej części Mariupola, oddalone jednak wiele kilometrów od kombinatu metalurgicznego Azowstal, który jest ostatnim bastionem ukraińskiego oporu w mieście i gdzie ukrywa się jeszcze wielu cywilów.

We wtorek, z pomocą ONZ i Czerwonego Krzyża, udało się ewakuować z zakładów Azowstal i samego Mariupola 156 cywilów – kobiet, dzieci i osób starszych. Zostali oni przewiezieni autobusami do Zaporoża. Uratowanie tych ludzi z ogromną ulgą przyjął prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. “Wreszcie są całkowicie bezpieczni” – powiedział Zełenski w nagraniu wideo wyemitowanym we wtorek wieczorem.

Rosja kontynuuje ataki na Mariupol

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że wojska rosyjskie kontynuują ataki lotnicze w Mariupolu nad Morzem Azowskim i nacierają na pozycje ukraińskie w okolicy kombinatu Azowstal w tym mieście.

Mer Mariupola Wadym Bojczenko podał, że w mieście, które przed rosyjską agresją liczyło około 400 tys. mieszkańców, wciąż znajduje się około 100 tys. cywilów.

Leave a Reply