UK: Zmiany w NHS? Parlament rozważa projekt ustawy o jeszcze bardziej upolitycznionym systemie narodowo-socjalistycznej opieki zdrowotnej

Sajid Javid jeszcze bardziej chce wpływać na życie brytyjskiego podatnika. Politycy, w imię bezpieczeństwa i zdrowia, dostaną więcej uprawnień. Zmiany, między innymi, w oznakowaniu żywności, w reklamowaniu fastfoodów przed 21:00. Mają też zniknąć przetargi i konkurencja.

UK: Zmiany w NHS? Parlament rozważa projekt ustawy o jeszcze bardziej upolitycznionym systemie narodowo-socjalistycznej opieki zdrowotnej

Sajid Javid jeszcze bardziej chce wpływać na życie brytyjskiego podatnika. Politycy, w imię bezpieczeństwa i zdrowia, dostaną więcej uprawnień. Zmiany, między innymi, w oznakowaniu żywności, w reklamowaniu fastfoodów przed 21:00. Mają też zniknąć przetargi i konkurencja.

Ustawę zmieniającą NHS przywitano z wielkim entuzjazmem w miniony wtorek. Według Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej, ma ona na celu uczynienie służby zdrowia mniej biurokratyczną, bardziej odpowiedzialną i zdolną do świadczenia opieki we współpracy z władzami lokalnymi.

Propozycje dotyczące bardziej zintegrowanego systemu opieki zdrowotnej NHS zostały bardzo dobrze przyjęte, ale pojawiły się obawy dotyczące większej kontroli ze strony polityków nad funkcjonowaniem organizacji.

UK: Rząd wprowadza medyczny apartheid. Nowe przywileje dla zaszczepionych!

Kluczowe środki obejmują połączenie NHS i władz lokalnych w celu skupienia się na potrzebach pacjentów, takich jak przenoszenie usług ze szpitali do społeczności oraz na profilaktycznej opiece zdrowotnej.

W ramach próby ograniczenia biurokracji, NHS musiałby ogłaszać usługi tylko wtedy, gdy może doprowadzić do lepszych wyników dla pacjentów – zamiast obowiązkowych przetargów konkurencyjnych.

Ustawa będzie również wspierać wprowadzenie nowych wymogów dotyczących oznaczania kalorii na opakowaniach żywności i napojach oraz reklamowania fast foodów przed 21:00 w celu „podniesienia poziomu” zdrowia w całym kraju.

W ramach pakietu środków mających na celu poprawę nadzoru i odpowiedzialności za świadczenie usług w sektorze opieki społecznej, zwiększono by uprawnienia Ministra Zdrowia do bezpośredniego dokonywania płatności na rzecz świadczeniodawców opieki społecznej dla dorosłych.

Zgodnie z białą księgą opublikowaną w lutym, kiedy to plany nad tą właśnie ustawą wyciekły do opinii publicznej za sprawą Health Publicity Inside, minister zdrowia będzie miał więcej uprawnień do wyznaczania celów dla NHS England i będzie mógł interweniować podczas rekonfiguracji lokalnych usług, takich jak zamykanie szpitali.

Biała księga Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej / Źródło: gov.uk
Biała księga Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej / Źródło: gov.uk

Sajid Javid, który w zeszłym miesiącu przejął funkcję ministerialną od Matta Hancocka, powiedział: „Aby pomóc zaspokoić popyt, zbudować lepszą służbę zdrowia i rozładować zaległości, musimy wesprzeć NHS, ponieważ w tym tygodniu obchodzi ona swoje 73. urodziny. Musimy również wprowadzić rozwiązania osiągnięte z lekcji, jaką nauczyła nas pandemia.”

„Dzięki temu nasze usługi opieki zdrowotnej będą bardziej zintegrowane i innowacyjne, tak aby NHS mogła służyć ludziom w nadchodzących dziesięcioleciach”.

Dyrektor generalny NHS England, Lord Stevens, powiedział, że projekt ustawy „zawiera szeroko popierane propozycje dotyczące opieki zintegrowanej, które zostały opracowane i konsultowane w ciągu ostatnich lat przez sam NHS”.

British Medical Assiciation odniosło się do projektu ustawy. „Podczas pandemii i zmagając się z największymi zaległościami w historii, BMA konsekwentnie podnosi obawy, czy teraz nadszedł właściwy czas na wprowadzenie reform hurtem” – powiedział wiceprzewodniczący BMA, dr David Wrigley.

„NHS od samego początku podlegała niezliczonym reorganizacjom, które nigdy w pełni nie osiągnęły tego, co sobie założyły. A teraz, w 2021 r., NHS znajduje się w najbardziej niepewnej sytuacji, w jakiej kiedykolwiek się znajdowała”.

Przewodniczący Komisji ds. Zdrowia i Opieki Społecznej, Jeremy Hunt, powiedział, że „istnieją dwa poważne zaniedbania, które są bardzo niepokojące: po pierwsze w kwestii opieki społecznej, gdzie projekt ustawy jest straconą okazją do opublikowania nie tylko szczegółów planowanych reform, ale przede wszystkim tego, w jaki sposób zostanie opłacona.

Po drugie, niewiele mówi o potrzebnej zmianie planowania siły roboczej, biorąc pod uwagę obecne braki w prawie każdej  gałęzi NHS. Bez zajęcia się tak palącymi kwestiami, szersze ambicje ustawy nie zostaną osiągnięte.

Dr Jennifer Dixon, dyrektor naczelna fundacji charytatywnej Health Foundation, z zadowoleniem przyjęła cele wzmocnienia zintegrowanej opieki, ale wezwała nowego ministra zdrowia do rezygnacji z propozycji zwiększenia uprawnień dla niego.

Powiedziała: „Część ustawy dająca Ministrowi Zdrowia większą władzę nad NHS jest motywowana politycznie, nie ma jasnego uzasadnienia i grozi załamaniem opieki zdrowotnej”.

„Aby ułatwić uchwalenie ustawy, nowy minister zdrowia powinien teraz odrzucić kontrowersyjne propozycje, aby nadać jego roli większą władzę nad codziennym kierowaniem NHS.”

Niebawem odbyć się ma drugie czytanie nad projektem ustawy.

Podoba Ci się, co robi Paradyzja.com? 
Pomóż nam dotrzeć do innych:
Skomentuj / Udostępnij
Polub / Subskrybuj
Dziękujemy

Leave a Reply