UK: Wystąpienie Matta Hancocka w sprawie zarzutów o niekompetencję i nieudolność podczas pandemii COVID-19

Wystąpienie ministra zdrowia przed parlamentarzystami podczas dochodzenia dotyczącego wniosków wyciągniętych z pandemii trwało cztery godziny. "Powiedziałem, że chcę szczepionkę w przeciągu roku i rzucimy wszystkie środki państwowe, by się tak stało." poinformował Matt Hancock.

UK: wystąpienie matta Hancocka w sprawie Zarzutów o niekompetencję I nieudolność Podczas pandemii Covid-19

Wystąpienie ministra zdrowia przed parlamentarzystami podczas dochodzenia dotyczącego wniosków wyciągniętych z pandemii trwało cztery godziny. „Powiedziałem, że chcę szczepionkę w przeciągu roku i rzucimy wszystkie środki państwowe, by się tak stało.” poinformował Matt Hancock.

Oskarżany przez Dominica Cummingsa o kłamstwa, zaniedbania i niekompetencję Hancock przyznał, że mówiąc na początku podjętych przez rząd działań – „Musimy powiedzieć wszystkim, aby przestali utrzymywać społeczne kontakty” – wypowiadał tak niezwykłe słowa pierwszy raz w swoim życiu.

Na pytanie Grega Clarka, przewodniczącego zarządu ds. Nauki i Technologii, czy zdawał sobie sprawę z tego, że Dominic Cummings chciał, by Boris Johnson zdjął go ze stanowiska ministra zdrowia, ten odparł, że tak, ponieważ ktoś doniósł o tym prasie.

UK: 75% Brytyjczyków powyżej 18 roku życia już zaszczepione. Połowa dorosłych otrzymała obie dawki.

„Dziś mam już więcej informacji na ten temat i na temat osoby, która to zrobiła” – odparł minister zdrowia. „Najlepszym podsumowaniem sytuacji jest to, że rząd podczas ostatnich 6 miesięcy podejmował lepsze działania” – zaznaczył, tłumacząc obecną sytuację.

Jeśli chodzi o zarzuty odnośnie niedoborów odzieży ochronnej w tym maseczek, Matt Hancock zaznaczył, że wszystko zostało sprawdzone i nie ma dowodów na to, że braki wpłynęły na jakąkolwiek śmiertelność spowodowaną COVID – 19.

Matt Hancock podczas przesłuchania w Parlamencie / Źródło: Youtube
Matt Hancock podczas przesłuchania w Parlamencie / Źródło: Youtube

Minister zdrowia psychicznego w gabinecie cieni, dr Rosena Allin-Khan, powiedziała, że Hancock próbuje napisać historię na nowo. „To obraźliwe dla wszystkich pracowników walczących z wirusem na pierwszej linii frontu, którzy nie mieli odpowiednich masek lub którym dano gorsze ubrania. Byli narażeni na niepotrzebne ryzyko”.

Rachel Harrison, krajowy oficer związku GMB, powiedziała: „Matt Hancock albo nie ma pojęcia, co wydarzyło się podczas jego rządów w czasie pandemii, albo bezczelnie kłamie”.

Na przesłuchaniu mówiono również o problemie rozprzestrzeniania się wirusa w domach opieki i domach starców. Minister zdrowia zwrócił uwagę na dowody, które pokazały, że droga przedostawania się wirusa do tych placówek wiedzie przez pracowników tamże pracujących.

– Zatem to testy na pracownikach domów opieki okazały się kluczowym rozwiązaniem, by zadbać o bezpieczeństwo przebywających w nich osób. (…) Powiedziałem, że potrzebujemy radykalnej zmiany w zdolności testowania, radykalnej – powtórzył Matt Hancock.

Minister zdrowia odniósł się również do szczepionek, na które – jak sam przyznał – wywierał nacisk już w styczniu. – I w gruncie rzeczy miałem spotkanie 25 stycznia na temat szczepień, podczas którego wywierałem wielki na ich wprowadzenie nacisk. Powiedziano mi wtedy, że będziemy musieli czekać na nie bardzo długo. Normalnie trwałoby to nawet do 5 lat.

UK: Piękne katolickie przesłanie siostry zakonnej z Tyburn. „Szczepienia COVID-19 to temat, który mojemu sumieniu nie pozwoli milczeć”. [VIDEO]

Zdaniem Hancocka poinformowano go, że jeśli przyspieszone zostaną wszystkie procedury i wszystko pójdzie zgodnie z planem, to szczepionki pojawią się do półtorej roku. – „Powiedziałem, że chcę szczepionkę w przeciągu roku i rzucimy wszystkie środki państwowe, by się tak stało.”

Komisja dowiedziała się, że w styczniu otrzymał ostrzeżenie od SAGE, że jeśli pandemia będzie przebiegać jak ta grypy hiszpanki, umrze milion Brytyjczyków.

Jego zdaniem winą za pandemię trzeba również obarczyć Chiny, ponieważ nie zamknęły swoich granic tak, jak to robią teraz wszystkie państwa. – Musimy zmienić to na poziomie światowym. Jedynie pozamykane granice mogą ograniczyć rozprzestrzenianie się patogenu.

Minister zdrowia UK: Indyjski wariant może się rozprzestrzeniać jak ogień

Cummings dwa tygodnie temu oskarżył ministra zdrowia podważając jego kompetencje i uczciwość w swoich zeznaniach przed dwiema komisjami, twierdząc, że sekretarz zdrowia powinien zostać „zwolniony za co najmniej 15 do 20 rzeczy, które popełnił, bądź zaniechał”, w tym okłamywanie premiera.

Przed rozpoczęciem wczorajszej sesji Greg Clark, przewodniczący Komitetu Naukowego, powiedział, że pan Cummings nie przedstawił żadnych pisemnych dowodów na poparcie swoich zarzutów.

Powiedział: „Ważne jest, aby poważne zarzuty przeciwko jednostce zostały potwierdzone dowodami i należy uznać, że bez nich zarzuty są nieudowodnione”.

Hancock powiedział: „To wymowne, że nie przedstawiono jeszcze dowodów”.

Zapytany przez Clarka, czy kiedykolwiek powiedział premierowi coś, o czym wiedział, że jest nieprawdziwe, minister zdrowia odpowiedział po prostu: „Nie”.

Powiedział, że jego podejściem podczas pandemii było „ochrona życia i wydostanie kraju z pandemii… uczciwie i krytycznie, odpowiadając na pytania publicznie i prywatnie z uczciwością”.

Hancock powiedział, że nie ma pojęcia, dlaczego atak Cummingsa był wymierzony w jego osobę, ale był świadomy jego prób wyrzucenia go, „ponieważ to on wtedy informował gazety”.

Na swoim koncie twitterowym napisał, że dziękuje za zaproszenie, na którym mógł był przedstawić kontrargumenty broniące działania rządu podczas pandemii. „Przez całą pandemię nasz zespół pracował, by chronić NHS, ratować życie i wyjść z tej sytuacji pandemicznej” – brzmiała treść tłita.

Całość czterogodzinnego zapisu spotkania dostępna między innymi jest poniżej:

Leave a Reply