UK: Wyścig o urząd premiera. Rośnie przewaga Truss nad Sunakiem

Przewaga brytyjskiej minister spraw zagranicznych Liz Truss nad byłym ministrem finansów Rishim Sunakiem w wyborach nowego lidera Partii Konserwatywnej wzrosła do 38 punktów proc. - wynika z sondażu ośrodka YouGov dla środowego wydania dziennika "The Times".

Liz Truss, Fot. EPA/PAP/Peter Powell
Liz Truss, Fot. EPA/PAP/Peter Powell

Przewaga brytyjskiej minister spraw zagranicznych Liz Truss nad byłym ministrem finansów Rishim Sunakiem w wyborach nowego lidera Partii Konserwatywnej wzrosła do 38 punktów proc. – wynika z sondażu ośrodka YouGov dla środowego wydania dziennika “The Times”.

Zwycięzca trwających obecnie wyborów, którego nazwisko zostanie ogłoszone 5 września, następnego dnia przejmie od Borisa Johnsona urząd premiera Wielkiej Brytanii.

Według przeprowadzonego między 29 lipca a 2 sierpnia sondażu YouGov na Truss zamierza głosować 60 proc. członków Partii Konserwatywnej, na Sunaka 26 proc.,11 proc. jeszcze nie podjęło decyzji, a 2 proc. nie zamierza wcale głosować. Odliczając dwie ostatnie grupy, oznacza to, że szefową dyplomacji popiera 69 proc. tych, którzy wiedzą, na kogo będą głosować, a Sunaka – 31 proc. W poprzednim sondażu, który YouGov przeprowadził w dniach 20-21 lipca, przewaga wynosiła 62:38 proc. na korzyść Truss.

To nie koniec dobrych wiadomości dla minister spraw zagranicznych, bo sondaż pokazuje też, że jej zwolennicy są bardziej stali w swoich przekonaniach. 83 proc. osób, które zadeklarowały zamiar głosowania na Truss, powiedziało, że już podjęło ostateczną decyzję, a tylko 17 proc. może jeszcze zmienić zdanie. W przypadku zwolenników Sunaka pewnych swojej decyzji jest 70 proc. respondentów, a 29 proc. może jeszcze ją zmienić.

Truss wygrywa wyraźnie wygrywa z Sunakiem w każdej grupie wiekowej, a także zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Ma też bardzo zdecydowaną przewagę – 81:19 proc. – wśród osób, które w referendum z 2016 r. głosowały za brexitem. Jedyną grupą, w której przegrywa, i to dość nieznacznie – 47:53 proc. – są ówcześni zwolennicy pozostania Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej.

Ten ostatni podział pokazuje interesującą zmianę poglądów obojga kandydatów. Truss w kampanii przed referendum była przeciw brexitowi, ale potem przyznała, że się myliła i teraz zagłosowałaby za wyjściem z UE. Z kolei Sunak od początku popierał brexit, ale później stał się zwolennikiem znacznie mniej konfrontacyjnej polityki wobec Brukseli w kwestii nierozwiązanych punktów spornych.

Leave a Reply