UK: Walia wprowadzi bezwarunkowy dochód podstawowy?

Walia chce wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy, czyli ludzie dostaną pieniądze za nic. Eksperyment popiera szef Tesli, miliarder Elon Musk.

Walia chce wprowadzić bezwarunkowy dochód podstawowy, czyli ludzie dostaną pieniądze za nic. Eksperyment popiera szef Tesli, miliarder Elon Musk.

Rząd Walii jest kolejnym, który postanowił przetestować bezwarunkowy dochód podstawowy. To określona suma pieniędzy, które będzie otrzymywać od państwa każdy obywatel wieku produkcyjnym.

Pieniądze te mają pozwolić bezrobotnym oraz pracującym dorywczo na spokojne przekwalifikowanie się. A przynajmniej tak twierdzą walijscy rządzący. Oczywiście to kłamstwo i zwykłe okradanie uczciwie pracujących ludzi.

Przeciwna eksperymentowi jest prawica. Konserwatyści wskazują, że jest to rozdawanie pieniędzy za nic, a takie działanie tylko pogłębi ubóstwo.

Premier Walii Mark Drakeford zapowiedział w mediach, że będzie naciskał na wdrożenie tego programu.

Walia: Upadek cywilizacji – Owen J Hurcum pierwszy „niebinarny”, „zmiennopłciowy” burmistrz na świecie

„Pilotażowy program dotyczący bezwarunkowego dochodu podstawowego jest jednym ze szczególnych obowiązków naszego nowego ministra sprawiedliwości społecznej” – powiedział w piątek w wywiadzie radiowym premier Drakeford.

Premier zaznaczył, że program będzie musiał zostać starannie dopracowany. Będzie opierać się na doświadczeniach pilotażowych w Szkocji.

„Od dawna interesuję się tematem bezwarunkowego dochodu podstawowego. Mam nadzieję, że uda nam się przeprowadzić tutaj eksperyment, który sprawdzi, czy założenia dotyczące bezwarunkowego dochodu podstawowego są rzeczywiście spełniane” – podkreślił Drakeford.

„Zasadniczo idea bezwarunkowego dochodu podstawowego przynosi korzyści. Aby wprowadzić go w Walii, wymagane jest aktywne zaangażowanie rządu Wielkiej Brytanii, gdyż system opieki społecznej nie jest zdecentralizowany” – wskazał z kolei rzecznik rządu.

UK: Polacy zatrzymani podczas protestu w Londynie [VIDEO i FOTO]

O nadzór nad programem została poproszona nowa minister ds. sprawiedliwości społecznej Jane Hutt. Minister jest bliskim sprzymierzeńcem premiera Walii.

Co więcej, eksperyment popiera miliarder Elon Musk. Natomiast brytyjska Partia Pracy zapowiedziała, że będzie przyglądać się eksperymentowi, bo sama chce umieścić ten postulat w swoim manifeście wyborczym.

Bezwarunkowy dochód podstawowy był niedawno testowany w Finlandii, gdzie 2 tys. bezrobotnych otrzymywało 560 euro miesięcznie przez dwa lata. Efekty były niezbyt zadowalające.

Stwierdzono, że program – owszem – pozostawiał bezrobotnych szczęśliwszych i mniej zestresowanych, ale nie pomógł im w znalezieniu pracy.

UK: Premierowi Johnsonowi grozi komornik

Leave a Reply