Nowy dyrektor generalny MI5, Ken McCallum, potwierdził, że islamscy dżihadyści pozostają zdecydowanie największym zagrożeniem terrorystycznym w Wielkiej Brytanii – ale media głównego nurtu zdecydowały się zamiast tego na skupianie uwagi na stosunkowo niewielkim zagrożeniu ze strony skrajnej prawicy.

„Islamistyczny terroryzm… pod względem pozostaje naszym największym zagrożeniem” – potwierdził urodzony w Glasgow szef wywiadu w swoim pierwszym wystąpieniu publicznym od czasu przejęcia brytyjskiej agencji wywiadowczej.

„Nadal jest tak, że dziesiątki tysięcy osób jest oddanych tej ideologii – i musimy nieustannie prześwietlać mniejsze grupy w tej dużej siatce, które w dowolnym momencie mogą mobilizować się do ataków” – powiedział.

„Posiadanie kogoś na naszym radarze to nie to samo, co poddawanie go szczegółowej kontroli w czasie rzeczywistym. Trzeba dokonać trudnej oceny priorytetów i ryzyka”- dodał McCallum.

„Musimy ostrzegać Brytyjczyków, żeby nie byli zaskoczeni, że dany terrorysta, był wcześniej znany władzom, a w niektórych przypadkach nawet był skazanym ekstremistą, który wyszedł z więzienia na podstawie zezwolenia warunkowego”.

Pomimo wyraźnego przyznania McCalluma, że terroryzm islamistyczny pozostaje zdecydowanie największym zagrożeniem dla Wielkiej Brytanii, główne media, takie jak BBC i CNN, zdecydowały się podkreślać  temat „niestety rosnącego” – ale stosunkowo niewielkiego – zagrożenia „skrajno-prawicowym ekstremizm”.

„To zagrożenie nie jest dziś na taką samą skalę, jak islamistyczny ekstremistyczny terroryzm” – przyznał McCallum, chociaż powiedział, że „rośnie”, a „spośród 27 zamachów terrorystycznych na późnym etapie w Wielkiej Brytanii zakłóconych przez MI5  od AD 2017 8 było prawicowymi ekstremistami”.

To była cała zachęta, jakiej niektóre serwisy informacyjne potrzebowały, aby odsunąć na bok znacznie bardziej naglące, rzeczywiste ataki, znacznie bardziej śmiertelne zagrożenie islamistyczne, a BBC nawet o tym nie wspomina w pierwszym akapicie swojego raportu:

„Wielka Brytania stoi w obliczu „paskudnej mieszanki” zagrożeń bezpieczeństwa narodowego, od wrogiej działalności państwa ze strony Rosji i Chin po szybko rozwijający się prawicowy terroryzm, powiedział nowy dyrektor generalny MI5”.

Nadawca finansowany ze środków publicznych przyznał w drugim akapicie swojej historii, że „ekstremizm północnoirlandzki i islamistyczny są również problemem” – ale dopiero w akapicie dwudziestym przyznaje, że „spiski dżihadystów stanowią większość dochodzeń w Wielkiej Brytanii”.

Jest to bardziej niezwykłe ze względu na fakt, że populacja muzułmańska, która służy jako najbardziej prawdopodobna pula rekrutów dla dżihadyzmu, jest stosunkowo niewielka i wynosi mniej niż cztery miliony ludzi.

Sieć CNN przeciwna Trumpowi i wszelkiej prawicy w Ameryce podobnie zaczęła nagłówkiem nagłówkiem: „30% brytyjskich działań terrorystycznych uniemożliwionych przez MI5 było skrajnie prawicowych, mówi szef ochrony” – ciekawe przeformułowanie faktu, że 70 procent nie było – i kolejne otwarcie akapitem nie wspominającym o terroryzmie islamistycznym:

„Nowy szef MI5, brytyjskiej służby bezpieczeństwa wewnętrznego, ostrzegł, że prawie 30% głównych ataków terrorystycznych, które zniweczył na późnym etapie od 2017 r, pochodziło ze środowisk skrajnie prawicowych ekstremistów”.

The Guardian, być może zaskakująco, wydawał się iść inną drogą informując o przemówieniu McCalluma, nie prowadząc do terroryzmu islamistycznego ani skrajnej prawicy, a zamiast tego podkreślając „groźby rosyjskie i chińskie”.

McCallum potwierdził również, co było niekorzystne dla teoretyków spiskowych przeciwko Brexitowi, że „w przypadku referendum w UE MI5 rzeczywiście prowadził dochodzenie w tamtym czasie, a wraz z innymi od tamtej pory badał możliwe przyczyny osób, które potencjalnie mogły próbować ingerować w referendum. Przeprowadziliśmy te dochodzenia i nie wyszło z nich nic ważnego”.

Główne serwisy informacyjne nie wspominały o zagrożeniu ze strony skrajnie lewicowych ekstremistów, takich jak Antifa i bardziej radykalnych elementów ruchu Black Lives Matter – ale McCallum też nie.

Leave a Reply