UK: Śledczy odmawiają zajęcia się sprawą pakistańskiego gangu pedofilów

Brytyjscy śledczy zajmujący się sprawami wykorzystywania seksualnego dzieci zostali potępieni za „tchórzostwo” w stosunku do rasy, ponieważ odmówili przyjrzenia się skandalom związanym z gangami pedofilów prowadzonymi przez głównie Pakistańczyków, odmówiono nawet przesłuchania kluczowych świadków.

Gang pedofilów z Pakistanu w UK, źródło: Yorkshire Police

Brytyjscy śledczy zajmujący się sprawami wykorzystywania seksualnego dzieci zostali potępieni za „tchórzostwo” w stosunku do rasy, ponieważ odmówili przyjrzenia się skandalom związanym z gangami pedofilów prowadzonymi przez głównie Pakistańczyków, odmówiono nawet przesłuchania kluczowych świadków.

Ofiary gangów i ich adwokaci publiczne potępili brak postępów w dochodzeniu, które rozpoczęło się AD 2015 i do tej pory kosztowało podatników 143 miliony funtów. Od rozpoczęcia śledztwa nie badano jednak żadnego z głośnych przypadków, w których gangi „azjatyckie” żerowały na tysiącach głównie białych dziewcząt z klasy robotniczej.

Niezależna grupa dochodzeniowa w sprawie wykorzystywania seksualnego dzieci (IICSA) w Anglii i Walii do tej pory przyglądała się organizacjom takim jak Kościół anglikański i siły zbrojne, aby zbadać, „co poszło nie tak i dlaczego” w odniesieniu do „instytucjonalnej niezdolności do ochrony dzieci przed wykorzystywaniem”.

Uważano, że sekcja dochodzenia dotycząca „zorganizowanych sieci” przyjrzy się głównie pakistańskim gangom pedofilów, które uderzyły w miastach w całej Wielkiej Brytanii, w tym w Rotherham, Rochdale, Oxford i Telford, podczas gdy policja, służby socjalne i władze lokalne przymykały oko na wykorzystywanie seksualne dzieci.

W ciągu dwóch tygodni przesłuchań w ramach tego śledztwa, które odbyły się pod koniec września, IICSA postanowiło nie wysłuchiwać ekspertów, ofiar tego zjawiska lub ich adwokatów, takich jak sygnalista i była detektyw Maggie Oliver z Greater Manchester Police.

Zamiast tego sonda przyjrzała się sześciu obszarom Anglii i Walii – Bristol, Durham, St Helens, Swansea, Tower Hamlets i Warwickshire, „ponieważ reprezentują one różne rozmiary, demografię i praktyki instytucjonalne”, według Times.

Żaden z tych regionów nie był świadkiem poważnego oskarżenia z udziałem gangów pedofilskich z Azji Południowej, zauważa gazeta, podając, że odsetek ludności pochodzącej z Pakistanu na tych obszarach jest niższy niż średnia w Anglii i Walii.

gang pedofilow z Pakistanu w UK zrodlo Yorkshire Police
Gang pedofilów z Pakistanu w UK, źródło: Yorkshire Police

Oliver, która zrezygnowała ze służby w GMP AD 2012, aby zdemaskować skandal w Rochdale i od tego czasu założyła Fundację Maggie Oliver zapewniającą wsparcie, terapię i porady prawne ofiarom wykorzystywania seksualnego dzieci, ujawniła, że odmówiono jej możliwości zabrania głosu w dochodzeniu.

Przemawiając w talk show ITV Loose Women, była detektyw powiedziała, że ​​„wielokrotnie” prosiła o możliwość złożenia zeznań w śledztwie i ostatecznie została poproszona o złożenie zeznań jako świadek, ale dwie trzecie z nich zostało usunięte przez IICSA.

„Każdemu nieinstytucjonalnemu kluczowemu uczestnikowi odmówiono pozwolenia na publiczne wypowiadanie się w dochodzeniu”, powiedziała, informując, że „czterdzieści stron mojego oświadczenia zostało usuniętych, wszystkie wypowiedzi zostały ukryte za liczbami i symbolami na stronie internetowej”.

„Można by sobie wyobrazić problem zidentyfikowany w północnych miastach, takich jak Rotherham i Rochdale, Middlesbrough i Halifax, a przynajmniej jedno z tych miast zostałoby uwzględnione w publicznym dochodzeniu dotyczącym gangów”, powiedziała, dodając: „Żadne nie było ujęte w śledztwie. Mieliśmy więc obszar taki jak Swansea, St Helens, Warwickshire”.

„Występuje ogromny brak równowagi między świadkami lub wezwanymi uczestnikami, co oznaczało, że większość czasu poświęcano organizacjom, które zawiodły i wciąż zawodzą, ofiary i ocalałych z seksualnego wykorzystywania i uwodzenia dzieci”. – poinformowała Manchester Evening News.

„To nie jest problem historyczny, dzieje się tak w każdym mieście na północy Anglii” – podkreśliła Oliver. „Nawet teraz, nawet dzisiaj i mam informacje z tego weekendu. To nie jest problem z przeszłości”.

„To kolejna próba uciszenia tych, którzy mają alternatywny punkt widzenia oparty na faktach i wiedzy… establishment nie chce słyszeć tej prawdy, rozpowszechniają te same frazesy… Zawsze mówią, że to historyczne niepowodzenia”.

„To nie są historyczne porażki. To są obecne niepowodzenia, że ​​każdego dnia dzieci są porywane przez gangi drapieżnych mężczyzn” – powiedziała, zapewniając w przekonaniu, że niechęć władz do zbadania sprawy może być „związana z rasowym lub religijnym aspektem”.

Inne postacie, które nie były pod wrażeniem przedmiotu śledztwa, to Sarah Champion, posłanka z Rotherham wyrzucona z ław Partii Pracy za zwrócenie uwagi na problem pakistańskich gangów gwałcicieli, oraz ofiara z Rotherham Sammy Woodhouse.

„Jeśli chcesz dotrzeć do korzeni seksualnego wykorzystywania dzieci przez gangi, musisz od razu dotrzeć do sedna sprawy” – powiedziała Woodhouse, krytykując ustawowe dochodzenie w sprawie z powodu „wybiórczości w tym, na co zdecydują się patrzeć”.

„Próbują pogrzebać to, co wydarzyło się w miejscach takich jak Rotherham i Rochdale, ponieważ boją się, że zostaną nazwani rasistami” – stwierdziła działaczka, która wcześniej opisała siebie jako „tylko jedną z dziesiątek dziewcząt… wykorzystywanych i postrzeganych jako białe śmieci” przez handlarza narkotyków Arshida Hussaina i jego współpracowników.

Według „Timesa” Henrietta Hill powiedziała podczas pierwszego dnia przesłuchania, że ​​dochodzenie „dokładnie rozważyło zakres, w jakim, jeśli w ogóle, powinno skupić się na obszarach takich jak Rochdale, Rotherham i Oxford, z których wszystkie zwróciły uwagę opinii publicznej”.

Jednak zdaniem Hill IICSA zdecydowało, że lepiej byłoby, gdyby dochodzenie skupiło się na „różnych obszarach, nie tylko dlatego, że zamierzano, aby było to wybiegające w przyszłość badanie oparte na analizie, która została już wykonana”.

„Dwa tygodnie zeznań ustnych zdominowało przesłuchanie przedstawicieli instytucji z sześciu obszarów na temat ich praktyk ochronnych w związku z wykorzystywaniem dzieci przez zorganizowaną sieć” – powiedział Times.

Badania przeprowadzone przez think tank Quilliam ujawniły, że muzułmańscy mężczyźni z południowoazjatyckich środowisk stanowią 84 procent członków gangów zaangażowanych w seksualne wykorzystywanie dzieci.

Jednak krytycy, w tym autorzy brytyjskiej gazety codziennej o najwyższym nakładzie, potępili „beczenie” z powodu problemu muzułmańskich gangów gwałcicieli, twierdząc, że rozmowa na ten temat odwraca uwagę od „ważnych dyskusji” na tematy takie jak „islamofobia”.

Leave a Reply