UK: Rodzina królewska z zakazem śpiewania hymnu

Rodzina królewska i członkowie brytyjskich sił zbrojnych nie będą mogli śpiewać hymnu narodowego w Dniu Rozejmu z powodu obaw, że patriotyczne pieśni rozprzestrzenią koronawirusa.

Królowa Elżbieta II i książę Filip Windsor

Rodzina królewska i członkowie brytyjskich sił zbrojnych nie będą mogli śpiewać hymnu narodowego w Dniu Rozejmu z powodu obaw, że patriotyczne pieśni rozprzestrzenią koronawirusa.

Dzień rozejmu, który obchodzony jest 11 listopada w rocznicę podpisania porozumienia między siłami alianckimi a cesarskimi Niemcami kończącego pierwszą wojnę światową, zbiega się z Dniem Weteranów w Stanach Zjednoczonych.

W tym roku Opactwo Westminsterskie zadekretowało, że tylko chór z dystansem społecznym będzie mógł śpiewać brytyjski hymn narodowy podczas uroczystości upamiętniającej zawieszenie broni, aby zastosować się do rządowego zakazu „wspólnego śpiewania”, donosi Daily Mail.

W odpowiedzi na decyzję o zakazie śpiewania weteranom i rodzinie królewskiej były lider Partii Konserwatywnej, Sir Iain Duncan Smith, powiedział: „Jeśli rząd i brytyjski Legion ograniczą niedzielę pamięci do tego stopnia, że stanie się ona bezcelowa, musimy zadać sobie pytanie : za co umarli”?

Tegoroczne obchody zbiegną się w czasie z setną rocznicą pogrzebu Nieznanego Żołnierza w Opactwie Westminsterskim i odsłonięciem grobowca, narodowego pomnika wojennego, który został zdewastowany podczas protestów Black Lives Matter na początku tego roku.

Zazwyczaj tysiące żołnierzy i weteranów gromadzi się na ulicach otaczających Cenotaph, aby uczcić poległych w wojnach światowych i innych konfliktach.

Nabożeństwo, które odbędzie się w tym roku w Cenotaph na Whitehall, pozwoli na udział tylko 30 weteranów, podczas gdy policja postawi gigantyczne ekrany i bariery, aby uniemożliwić publiczności gromadzenie się wokół pomnika, jak to jest w zwyczaju.

Chociaż rodzina królewska otrzyma zakaz śpiewania w Opactwie Westminsterskim, będzie mogła śpiewać God Save The Queen na zewnątrz w Cenotaph.

Obecnie nie jest jasne, jakie ograniczenia zostaną nałożone na obchody Dnia Rozejmu i Niedzieli Pamięci w Wielkiej Brytanii, chociaż premier Boris Johnson zapowiedział wprowadzenie drugiego lockdownu narodowego w Anglii, począwszy od przyszłego tygodnia.

Prezes Stowarzyszenia Marynarki Handlowej Vivien Foster, która od dwudziestu lat składa wieniec dla organizacji w Centoraph, powiedziała: „Cała ta sytuacja jest farsą”.

Leave a Reply