UK: Protestujący starli się z policją w Londynie [VIDEO]

107 osób aresztowano podczas sobotniego protestu w Londynie przeciw projektowi ustawy o policji, przestępczości, wyrokach i sądach, który m.in. zwiększa uprawnienia policji wobec uczestników demonstracji - podała w niedzielę londyńska policja metropolitalna.

107 osób aresztowano podczas sobotniego protestu w Londynie przeciw projektowi ustawy o policji, przestępczości, wyrokach i sądach, który m.in. zwiększa uprawnienia policji wobec uczestników demonstracji – podała w niedzielę londyńska policja metropolitalna.

Jak sprecyzowała policja, powodem aresztowań były naruszenie porządku publicznego, udział w zamieszkach, napaść na funkcjonariuszy i łamanie przepisów epidemicznych, ale jedna kobieta została aresztowana pod zarzutem posiadania broni, gdyż znaleziono przy niej nóż.

WOW! MUSISZ TO OBEJRZEĆ! „To my, wolni ludzie”! Ten utwór polskiego rapera z UK obiega sieć z prędkością światła! [VIDEO]

Protesty odbywały się z zachowaniem dystansu społecznego

Policja dodała, że zdecydowana większość ludzi zachowywała dystans społeczny i opuściła miejsce zgromadzenia w sposób spokojny. “Jednak w miarę upływu popołudnia stało się jasne, że niewielka liczba osób zamierzała pozostać, aby spowodować zakłócenia życia przestrzegających prawa londyńczyków. Pomimo wielokrotnych poleceń od funkcjonariuszy, aby się rozejść, nie zrobili tego i w związku z rosnącym poziomem nieporządku, dokonano aresztowań” – powiedział nadinspektor Ade Adelekan.

Będący obecnie przedmiotem obrad Izby Gminu projekt ustawy o policji, przestępczości, wyrokach i sądach przewiduje m.in. zwiększenie uprawnień policji, by mogła nie wyrażać zgody na demonstracje, jeśli mogą one spowodować poważne zakłócenia dla mieszkańców i firm na terenach, gdzie miałyby się odbywać. Zdaniem przeciwników projektu ustawy jest to ograniczenie swobody odbywania protestów. Jednak rząd i policja przekonuje, że te zapisy są potrzebne, aby można było radzić sobie z takimi demonstracjami jak te organizowane w 2019 r. przez aktywistów z Extinction Rebellion, gdy masowe okupacje dróg i mostów w Londynie sparaliżowały miasto.

Na nagraniu, które pojawiło się w sieci obok wielu podobnych widać brutalne starcia policji z uczestnikami protestów. Nie jest to pierwszy raz, kiedy brytyjska policja traktuje obywateli Zjednoczonego Królestwa w sposób urągający godności policjanta.

Niestety, w ciągu minionego roku, szacunek do praw, wolności i przyrodzonych swobód u rządzących niemal całkowicie zanikł. Zamiast wolności – pałki; zamiast szacunku – pogarda. Zauważalna jest również rosnąca śmiałość funkcjonariuszy policji w przesuwaniu granicy tego co dozwolone, a co już uznać chcą za przekroczenie uprawnień.

Protesty przeciw projektowi ustawy odbywały się w sobotę także w kilku innych miastach, m.in. w Bristolu, Birmingham, Liverpoolu, Newcastle, Weymouth i Bournemouth. W Bristolu, gdzie był to już piąty protest w tej sprawie w ciągu dwóch tygodni, aresztowano siedem osób.

Minister Niedzielski oszalał? „Nigdy nie wrócimy do czasów sprzed pandemii”

Leave a Reply