UK: Polacy zatrzymani podczas protestu w Londynie [VIDEO i FOTO]

Wśród dziesiątek aresztowanych osób podczas protestu anty-lockdownowego w Londynie byli również Polacy, m.in. Paweł Jankowski, prezes Fundacji Pod Skrzydłami Anioła pomagającej walczyć rodzicom, którym odebrano lub grozi im odebranie dzieci przez brytyjski Social Service (SS) oraz sympatyk Konfederacji Paweł Kotowski.

protest w Londynie 28/11/2020

Wśród dziesiątek aresztowanych osób podczas protestu anty-lockdownowego w Londynie byli również Polacy, m.in. Paweł Jankowski, prezes Fundacji Pod Skrzydłami Anioła pomagającej walczyć rodzicom, którym odebrano lub grozi im odebranie dzieci przez brytyjski Social Service (SS) oraz sympatyk Konfederacji Paweł Kotowski.

W sobotę 28 listopada odbywał się w Londynie protest przeciwników lockdownu. Tysiące ludzi przyjechało do stolicy Zjednoczonego Królestwa, by manifestować swoje prawa i walczyć o podstawowe wolności, które – jak twierdzą – są im odbierane przez rząd pod pretekstem walki z fałszywą pandemią koronawirusa.

W proteście wzięło udział wielu przedstawicieli brytyjskiej Polonii. Najliczniejsza i najbardziej widoczna była grupa Partii KORWiN i Konfederacji. Jeden z liderów – wiceprezes struktur brytyjskich KORWiN, Sebastian Ross – relacjonował przebieg protestu w transmisji na żywo za pomocą swojego profilu na Facebook.

W 31-ej minucie relacji Sebastiana Rossa dostrzegamy brutalne aresztowanie jednego z Polaków oraz próbę aresztowania Kamila Osięglewskiego, prezesa Koła Wrexham (Walia Północną) Partii KORWiN.

“Powiedzieli mi, że jak jeszcze raz mnie zobaczą, to będę aresztowany” – mówi Kamil Osięglewski na nagraniu tuż po zajściu.

Całe zgromadzenie miało mieć swój początek przy głównej stacji kolejowej w Londynie – Kings Cross, jednak, ze względu na masowe aresztowania w tej lokalizacji, organizatorzy poinformowali przybywających uczestników o konieczności przeniesienia miejsca rozpoczęcia marszu do Hyde Parku – miejsca, w którym do niedawna można było cieszyć się nieskrępowaną swobodą wypowiedzi…

Podczas jednej z relacji Rossa Kamil Osięglewski porównuje obecną sytuację z początkami faszyzmu i nazizmu przestrzegając przed możliwymi konsekwencjami dalszych działań rządów nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale na całym świecie.

Do głosu dochodzi również autor strony na Facebook PRAWI Polacy w UK /o Blackpool, który – podobnie jak prezes walijskiego Koła KORWiN – niemal został aresztowany.

Około godziny 14. zatrzymano skuwając w kajdanki Pawła Jankowskiego, prezesa fundacji Under Angels Wings Foundation. Dobrze znany Polakom na wyspach działacz społeczny, który na co dzień pomaga wielu rodzinom, którym brytyjski Social Service (SS) odebrał lub ma zamiar odebrać dzieci nagrał moment aresztowanie w ostatnich minutach facebookowej transmisji na żywo, podczas której relacjonował przebieg pokojowego marszu wolnościowców w UK.

Kolejnym aresztowanym Polakiem był sympatyk Konfederacji i Partii KORWIN towarzyszący brytyjskiemu Oddziałowi Partii – Paweł Kotowski.

Szczęśliwie dla Polaków zostali szybko zwolnieni i nie dostali się do aresztu. Nie wszyscy aresztowani uczestnicy demonstracji mieli jednak tyle szczęścia. Spośród dziesiątek aresztowanych manifestantów wielu spędzi tę noc w londyńskich aresztach, by rano usłyszeć zarzuty.

Zaraz po zwolnieniu z komisariatu w centrum Londynu Paweł Jankowski podzielił się szczęśliwą informacją w kolejnej transmisji na Facebook, w której wyjaśnił jakie przeszedł procedury i zapewnił, że był “dobrze traktowany przez bardzo uprzejmych policjantów”. Dodał także, że w miejscu, do którego go zawieziono czekał w kolejce wraz z wieloma innymi zatrzymanymi. Wszystkich przeszukano i przesłuchano, jednak tylko niektórych zwolniono bez dalszego. zatrzymania w areszcie.

“Jestem, żyję” – rozpoczyna transmisję z uśmiechem Paweł Jankowski.

Mamy również informację, że Paweł Kotowski uczestniczący w proteście z członkami KORWiN również został szczęśliwie zwolniony z aresztu, po czym udzielił krótkiej wypowiedzi dla naszego portalu, dzięki uprzejmości Sebastiana Rossa, który spotkał się z nim na jednej ze stacji przy autostradzie na północ od Londynu.

W nagraniu Paweł Kotowski potwierdza relację prezesa fundacji Pod Skrzydłami Aniołów. Wywnioskować można również, że policjanci zdają sobie sprawę z absurdalności i braku podstaw do zatrzymywania ludzi, których jedyną przewiną jest chęć walki o wolność i przyrodzone każdemu człowiekowi, niezbywalne prawa.

(Z powodu problemów technicznych nagranie wypowiedzi aresztowanego Pawła Kotowskiego opublikujemy ponownie wkrótce).

1 KOMENTARZ

Leave a Reply