UK: Podczas pandemii spadła liczba większości rodzajów przestępstw

Liczba zarejestrowanych przestępstw w Anglii i Walii zmniejszyła się w 2020 roku o 8 proc., przy czym szczególnie duży spadek nastąpił w okresach obowiązywania lockdownów z powodu COVID-19 - podał w czwartek brytyjski urząd statystyczny ONS.

Liczba zarejestrowanych przestępstw w Anglii i Walii zmniejszyła się w 2020 roku o 8 proc., przy czym szczególnie duży spadek nastąpił w okresach obowiązywania lockdownów z powodu COVID-19 – podał w czwartek brytyjski urząd statystyczny ONS.

Jak wskazał ONS, w ubiegłym roku miały miejsce silne fluktuacje w liczbie przestępstw. Bardzo znaczący spadek nastąpił w okresie od kwietnia do czerwca, gdy trwał pierwszy, najbardziej rygorystyczny lockdown, później, pomiędzy lipcem a wrześniem, po złagodzeniu restrykcji, statystyki wzrosły, a pod koniec roku, wraz z nowymi obostrzeniami liczba przestępstw ponownie spadła.

Wskutek tego, że przez sporą część roku ludzie znacznie więcej czasu spędzali w domach, a sklepy inne niż sprzedające towary pierwszej potrzeby były zamknięte, znacznie mniej było kradzieży, włamań, napaści, co przełożyło się na zauważalny spadek w ogólnej liczbie zarejestrowanych przestępstw. Więcej było natomiast przypadków przemocy domowej i oszustw w internecie.

UK: Pastor aresztowany za czytanie biblijnych fragmentów o sodomitach [VIDEO]

W porównaniu z 2019 rokiem liczba kradzieży spadła o 26 procent

Łączna liczba kradzieży spadła w ciągu roku o 26 proc. w porównaniu z 2019 rokiem, z czego kradzieży dokonanych wobec osób o 42 proc., kradzieży sklepowych o 29 proc., kradzieży z włamaniem o 24 proc., a kradzieży pojazdów o 21 proc. O 11 proc. zmniejszyła się liczba przestępstw z użyciem broni palnej, a o 9 proc. – z użyciem noży i innych ostrych narzędzi. Na to ostatnie wpłynął przede wszystkim 29-procentowy spadek napadów rabunkowych z użyciem noży.

Liczba zabójstw spadła w 2020 roku o 12 proc., choć na rozmiar tego spadku wpłynął wyższy punkt odniesienia spowodowany zdarzeniem z 2019 roku, gdy w ciężarówce znaleziono ciała 39 Wietnamczyków przemycanych do Wielkiej Brytanii. Wyłączając to zdarzenie, liczba zabójstw w 2020 roku spadła o 6 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem i wyniosła 625. Natomiast liczba odnotowanych przez policję przestępstw na tle seksualnym spadła o 7 proc., a gwałtów o 6 proc. do 55,6 tys.

Statystyki potwierdzają obawy, że z powodu lockdownów więcej było przypadków przemocy domowej – ich liczba wzrosła w 2020 roku o 7 proc. do ponad 839 tys.

UK: Premierowi Johnsonowi grozi komornik

Wzrosła liczba oszustw w internecie

Aż o 38 proc. wzrosła liczba oszustw w internecie, związanych z zakupami lub aukcjami internetowymi, bądź wyłudzeniami. Ale w tej kategorii wyjątkiem są oszustwa związane z biletami na imprezy masowe, których liczba spadła o 68 proc., co jest efektem tego, że większość tych imprez odwołano.

O 15 proc. w ciągu roku zwiększyła się też liczba przestępstw związanych z narkotykami, ale jak wyjaśnia ONS, było to spowodowane zmasowanymi akcjami policyjnymi wymierzonymi w ten rodzaj przestępczości, które miały miejsce od kwietnia do czerwca 2020 roku.

UK: 10 lat więzienia za udział w proteście? Tego chce Boris Johnson

Leave a Reply