UK: Nowi ministrowie w rządzie Borisa Johnsona

Dotychczasowy minister edukacji Nadhim Zahawi został ministrem finansów, a pełniący tytularną funkcję kanclerza księstwa Lancaster Steve Barclay będzie nowym ministrem zdrowia - ogłosiło we wtorek wieczorem biuro brytyjskiego premiera Borisa Johnsona.

Nadhim Zahawi. Fot. NEIL HALL / Steve Barclay. Fot. WILL OLIVER PAP/EPA
Nadhim Zahawi. Fot. NEIL HALL / Steve Barclay. Fot. WILL OLIVER PAP/EPA

Dotychczasowy minister edukacji Nadhim Zahawi został ministrem finansów, a pełniący tytularną funkcję kanclerza księstwa Lancaster Steve Barclay będzie nowym ministrem zdrowia – ogłosiło we wtorek wieczorem biuro brytyjskiego premiera Borisa Johnsona.

Zahawi i Barclay zastąpili odpowiednio Rishiego Sunaka i Sajida Javida, którzy we wtorek po południu w odstępie kilku minut złożyli rezygnacje, motywując je utratą zaufania do szefa rządu.

Stało się to kilka minut po tym, jak Johnson udzielił wywiadu, w którym przyznał, że nie powinien był w lutym mianować posła Chrisa Pinchera na stanowisko zastępcy whipa, czyli osoby dbającej o dyscyplinę w klubie parlamentarnym, w związku z doniesieniami o tym, że ten od dawna dopuszczał się molestowania seksualnego mężczyzn.

Sprawa Pinchera wyszła na jaw w czwartek i od tego czasu stawała się coraz większym obciążeniem dla Johnsona, szczególnie w kontekście mało wiarygodnych, i jak wszystko wskazuje, nieprawdziwych tłumaczeń, które przez kolejne dni przedstawiał rzecznik premiera.

Zahawi, który jest irackim Kurdem z pochodzenia i urodził się w Bagdadzie,ministrem edukacji był od września zeszłego roku, a wcześniej zyskał uznanie pełniąc stanowisko wiceministra zdrowia odpowiedzialnego za szczepienia przeciw Covid-19. Jest wymieniany jako jeden z potencjalnych kandydatów do zastąpienia Johnsona w roli lidera Partii Konserwatywnej i premiera.

Barclay od lutego br. łączył funkcję kanclerza księstwa Lancaster ze stanowiskiem szefa personelu na Downing Street, a w latach 2018-2020 był ministrem ds. brexitu.

Leave a Reply