UK: Następca premiera Johnsona wcześniej niż zapowiadano. Podano powód

Nowy lider rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej, który zarazem obejmie urząd premiera kraju, ogłoszony zostanie 5 września - poinformowały w poniedziałek władze tego ugrupowania. To oznacza, że do tego dnia premierem pozostanie Boris Johnson.

Ustępujący premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson Fot. TOLGA AKMEN/PAP/EPA
Ustępujący premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson Fot. TOLGA AKMEN/PAP/EPA

Nowy lider rządzącej w Wielkiej Brytanii Partii Konserwatywnej, który zarazem obejmie urząd premiera kraju, ogłoszony zostanie 5 września – poinformowały w poniedziałek władze tego ugrupowania. To oznacza, że do tego dnia premierem pozostanie Boris Johnson.

Komitet 1922, skupiający posłów Partii Konserwatywnej, którzy nie pełnią stanowisk rządowych, ogłosił w poniedziałek wieczorem zasady wyboru nowego lidera, które są bardziej rygorystyczne niż były w poprzednich takich sytuacjach. Zgodnie z nimi pretendenci do zastąpienia Borisa Johnsona, aby uczestniczyć w pierwszej turze głosowania, muszą uzyskać poparcie co najmniej 20 innych posłów swojego ugrupowania, a nie ośmiu, jak było to poprzednio.

Spośród 11 kandydatów, którzy do tej pory zgłosili zamiar ubiegania się o funkcję lidera konserwatystów, próg ten przekroczyli na razie były minister finansów Rishi Sunak, wiceminister handlu międzynarodowego Penny Mordaunt i szef komisji spraw zagranicznych w Izbie Gmin Tom Tugendhat. Ale około połowa posłów konserwatystów jeszcze nie poparła żadnego z kandydatów, więc lista tych, którzy będą uczestniczyć w pierwszej turze wyborów, zapewne się wydłuży.

Pierwsza tura głosowania w środę

Pierwsza tura głosowania odbędzie się w środę wczesnym popołudniem, a aby przejść do drugiej – zaplanowanej na czwartek – kandydaci będą musieli uzyskać w niej poparcie co najmniej 30 posłów, co również jest podniesieniem poprzeczki w porównaniu z poprzednimi wyborami. Początkowo na kandydatów na lidera Partii Konserwatywnej głosować będą jej posłowie, którzy eliminując w kolejnych turach kandydatów, mają wyłonić finałową dwójkę, a spośród tych zwycięzcę wyłonią wszyscy członkowie partii.

Leave a Reply