UK: Liturgia Męki Pańskiej przerwana przez policję w polskim Kościele. Wierni wyrzuceni ze świątyni [VIDEO]

W Wielki Piątek w kościele polskiej parafii na Balham w Londynie policja przekraczając uprawnienia i łamiąc aktualne rozporządzenia oraz prawo do sprawowania kultu religijnego przegoniła modlących się Polaków ze świątyni.

W Wielki Piątek w kościele polskiej parafii na Balham w Londynie policja przekraczając uprawnienia i łamiąc aktualne rozporządzenia oraz prawo do sprawowania kultu religijnego przegoniła modlących się Polaków ze świątyni.

Na stronie internetowej parafii Chrystusa Króla ukazało się w sobotę oświadczenie dotyczące sprawy najścia przez funkcjonariuszy brytyjskiej policji.

„W Wielki Piątek 02.04.2021, w czasie Liturgii Męki Pańskiej, w momencie Adoracji Krzyża, około godziny 18.00 do drzwi naszego Kościoła przyjechała policja. Nie pozwolono nam dokończyć Celebracji. Policjanci, stwierdzili, że nasze zgromadzenie liturgiczne jest niezgodne z prawem, każąc wszystkim natychmiast opuścić naszą Świątynię pod groźbą mandatu dla każdego z obecnych Parafian w wysokości £200 lub nawet aresztu” – napisano w komunikacie.

WOW! MUSISZ TO OBEJRZEĆ! „To my, wolni ludzie”! Ten utwór polskiego rapera z UK obiega sieć z prędkością światła! [VIDEO]

„Wierni bez sprzeciwu wykonali ten nakaz” – dodano.

Liturgia transmitowana była również w internecie. Na nagraniu można usłyszeć jak policjant, który podszedł do mikrofonu poinformował wiernych, że „zgromadzenie jest nielegalne, a każdy kto nie opuści natychmiast kościoła naraża się na mandat lub nawet areszt”…

Zaskakującym jest bierna postawa kapłana, który bez słowa poprosił wiernych o opuszczenie świątyni.

Z wnętrza kościoła usłyszeć można było dobiegające głosy sprzeciwu, jednak, po ponownym nawołaniu kapłana do opuszczenia świątyni, Polacy zaczęli wychodzić z kościoła.

We wspomnianym wcześniej oświadczeniu, zamieszczonym na stronie internetowej parafii, czytamy również, że według pasterzy zachowanie policji było niezgodne z prawem, a funkcjonariusze przekroczyli swoje uprawnienia.

Kanada: Polski kapłan wyrzuca policję ze świątyni w Calgary

„Uważamy, że urzędnicy policji municypalnej zostali źle poinformowani odnośnie aktualnych wytycznych wobec miejsc kultu, twierdząc, że powodem ich interwencji jest nadal obowiązujący w Londynie zakaz publicznych celebracji w miejscach kultu, ze względu na wprowadzony od 4 Stycznia 2021 r. lockdown” – czytamy w komunikacie.

„Ubolewamy nad tym, że prawa wiernych zostały pokrzywdzone w tak ważnym Dniu dla każdego wierzącego, a nasz kult – sprofanowany. Poinformowaliśmy o tym incydencie przełożonych Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii. Poprosiliśmy władze policji o wyjaśnienie zaistniałego zdarzenia i czekamy na ich odpowiedź” – dodano.

Parafia w swoim oświadczeniu proponuje wiernym składanie skarg na bezprawne działania policji załączając przy tym link, pod którym każdy może to zrobić.

„Każdy z obecnych na liturgii może również bezpośrednio wysłać swoją reklamację poprzez niżej podany link: Complaints about the Metropolitan Police Service” – pisze parafia.

Kolejna Wielkanoc z restrykcjami w Europie. Zobacz jakie ograniczenia wprowadzono w innych krajach

Zauważono także, że wytyczne rządowe i Konferencji Episkopatu Anglii i Walii nie zabraniają celebracji w kościołach z udziałem wiernych podczas Wielkiego Tygodnia.

„Ostatnie wytyczne rządowe z dnia 26 marca 2021 oraz Konferencji Episkopatu Anglii i Walii, dotyczące przeżywania Wielkiego Tygodnia, jednoznacznie pozwalają – z dotrzymaniem wszystkich zasad sanitarnych – na Celebracje w miejscach kultu z udziałem wiernych” – napisano.

Na koniec w komunikacie parafialnym zapewniono polskich wiernych, że wszelkie planowane obrzędy odbędą się bez zmian. Dotyczy to również sobotniego święcenia pokarmów, tak ważnego w dla każdego Polaka.

„Wszystkie zaplanowane obrzędy Poświęcenia Pokarmów Wielkanocnych, Wigilii Paschalnej, Niedzieli i Poniedziałku Wielkanocy odbędą się, według podanego porządku. Prosimy wszystkich o przestrzeganie aktualnych wymogów sanitarnych w Kościele i przestrzeni życia społecznego oraz o modlitwę, aby podobne sytuacje nie powtórzyły się”.

Całe oświadczenie z zamieszczonymi dokumentami Episkopatu Anglii i Walii oraz rządowymi wytycznymi można przeczytać klikając tutaj.

Znany działacz na rzecz adopcji przez LGBT stał na czele siatki pedofilów

3 KOMENTARZE

Leave a Reply