UK: Będzie wymóg szczepień dla personelu domów opieki

Pracownicy domów opieki dla osób starszych w Anglii będą mieli obowiązek zaszczepienia się przeciw Covid-19 - podały w środę brytyjskie media, powołując się na źródła rządowe. W środę zaczynają się też konsultacje na temat takiego wymogu dla pracowników służby zdrowia.

UK: Będzie wymóg szczepień dla personelu domów opieki

Pracownicy domów opieki dla osób starszych w Anglii będą mieli obowiązek zaszczepienia się przeciw Covid-19 – podały w środę brytyjskie media, powołując się na źródła rządowe. W środę zaczynają się też konsultacje na temat takiego wymogu dla pracowników służby zdrowia.

Według projektu, którego szczegóły zostaną przedstawione w ciągu kilku najbliższych dni, personel domów opieki dostanie 16 tygodni na zaszczepienie się, a jeśli ktoś tego nie zrobi, będzie mu groziło przesunięcie na inne stanowisko, niewymagające bezpośredniego kontaktu z pensjonariuszami, lub utrata pracy. Zwolnieni z tego wymogu byłyby tylko te osoby, które będą miały medycznie potwierdzony dowód, że ze względów zdrowotnych nie mogą przyjąć szczepionki.

Personel domów opieki będzie obligatoryjnie podlegał szczepieniu

Pracownicy domów opieki staną się pierwszą grupą zawodową w Wielkiej Brytanii, od której będzie wymagane szczepienie. Obowiązek zaszczepienia się przeciw Covid-19 dotyczyć będzie ok. 1,5 mln osób, pracujących w Anglii w sektorze opieki społecznej. Dużą część z nich stanowią imigranci, w tym Polacy.

Brytyjski rząd zamierza wprowadzić taki obowiązek, mimo że sektor opieki społecznej już teraz zmaga się z brakami kadrowymi, a istnieją obawy, że doprowadzi to do sporej liczby odjeść z pracy. Według sondażu przeprowadzonego przez związek zawodowy GMB wśród tysiąca pracowników domów opieki, ponad jedna trzecia zadeklarowała, że odejdzie z pracy, jeśli szczepienia będą obowiązkowe.

Jednak rząd obawia się skutków tego, że w niektórych miejscach, w tym w Londynie, odsetek zaszczepionego personelu w domach opieki jest niski. Konsultacje w tej sprawie zaczęto w kwietniu po tym, gdy okazało się, że mimo zaoferowania szczepionki wszystkim pracownikom, w 47 proc. domów opieki w Anglii ponad 20 proc. personelu było niezaszczepione. Według najnowszych szacunków nadal niezaszczepionych jest ponad 50 tys. pracowników.

Prawda o pandemii, czyli druga twarz skuteczności „szczepionek”. Kamil Osięglewski W rozmowie z Najwyższym Czasem

Duża liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Wielkiej Brytanii jest efektem m.in. tego, że w początkowej fazie pandemii łatwo rozprzestrzeniał się on w domach opieki. W Anglii zmarło w nich ponad 40 tys. osób, co stanowi około jedną trzecią wszystkich zgonów z powodu Covid-19.

W środę rozpoczynają się tęż konsultacje społeczne w sprawie wprowadzenia obowiązku szczepień dla wszystkich pracowników służby zdrowia, co jak wskazują media, również może budzić kontrowersje wśród części personelu.

Leave a Reply