UE wprowadza „portfele elektroniczne”. W pogoni za bezgotówkową utopią

Pomimo obaw, że nasza prywatność zostanie naruszona przez „paszporty szczepionkowe”, których Europa wymaga od podróżnych, UE kontynuuje plany uruchomienia „portfela cyfrowego”, który zawierałby cyfrowe kopie prawa jazdy i kart kredytowych (podobnie jak w Apple Pay), w miarę odchodzenia Europy od gotówki.

Felieton Mateusza Oliwy

Pomimo obaw, że nasza prywatność zostanie naruszona przez „paszporty szczepionkowe”, których Europa wymaga od podróżnych, UE kontynuuje plany uruchomienia „portfela cyfrowego”, który zawierałby cyfrowe kopie prawa jazdy i kart kredytowych (podobnie jak w Apple Pay), w miarę odchodzenia Europy od gotówki.

„Cyfrowy portfel” może przechowywać dane do płatności i hasła, a także umożliwiać obywatelom ze wszystkich 27 krajów członkowskich logowanie się na stronach władz lokalnych lub płacenie rachunków za media, a nawet dokonywać zakupów przy użyciu swojej indywindualnej, cyfrowej „tożsamości”, przypisanej im po przystąpieniu do programu.

Podobnie jak w przypadku innych aplikacji na smartfony, dostęp do tych portfeli będzie możliwy poprzez skanowanie odcisków palców i/lub siatkówki oka. Może również służyć jako cyfrowy „sejf”, w którym użytkownicy mogą przechowywać oficjalne dokumenty, takie jak prawo jazdy. Korzystanie z portfela nie będzie obowiązkowe, ale obywatele UE, którzy zdecydują się zarejestrować, skorzystają z wyjątkowo bezpiecznego – zdaniem pomysłodawców – ekosystemu cyfrowego i większej elastyczności, idealnej na życie po pandemii.

Dobromir Sośnierz: To posiedzenie to Sejm rozbiorowy; za „zatrute” pieniądze zdradzacie Polskę [VIDEO]

„Nowe, cyfrowe ID da każdemu Europejczykowi klucze do swojego elektronicznego bliźniaka” – stwierdził Thierry Breton, komisarz UE odpowiedzialny za politykę cyfrową, w przemówieniu, z początku tego roku.

Jak podaje Financial Times, urzędnicy UE planują zakazać firmom wykorzystywanie jakichkolwiek danych zebranych w tych „cyfrowych portfelach”, w celach marketingowych lub w jakimkolwiek innym celu komercyjnym. Bruksela prowadzi dyskusje z państwami członkowskimi, celem dostarczenia im wytycznych dotyczących standardów technicznych wdrażania portfela cyfrowego, który ma być gotowy do użycia za około rok.

Oficjalny cel jest taki: portfel cyfrowy UE jest „prosty, bezpieczny i będzie chronił ludzi w Internecie”, powiedziała osoba mająca bezpośrednią wiedzę na temat projektu. „Ludzie będą również mogli decydować, ile informacji przekazują korzystjąc z niego, podczas gdy serwisy takie jak Google i inni nie pozwalają im decydować, jakie informacje musią udostępnić”.

Jak dotąd program cieszy się zainteresowaniem tylko 19 państw członkowskich, zdecydowanych na wprowadzenie cyfrowych portfeli swoim obywatelom. Nie wiadomo czy Polska jest jednym z nich. Regulatorzy mają nadzieję, że wzrost „zainteresowania korzystaniem z technologii cyfrowych”, wywołany przez COVID-19 przyczyni się do zwiększenia popularności „portfela cyfrowego”. Coraz mniej osób chce nosić ze sobą  dokumenty tożsamości i karty kredytowe.

Leave a Reply