Twitter usuwa w Indiach treści krytykujące rząd za działania w walce z „pandemią”

Tysiące internautów, deputowani i aktywiści w Indiach wyrażają oburzenie w związku z usunięciem przez Twittera, na wniosek indyjskiego rządu, kilkudziesięciu wpisów krytykujących działania władz w walce z pandemią koronawirusa - podaje we wtorek BBC.

Tysiące internautów, deputowani i aktywiści w Indiach wyrażają oburzenie w związku z usunięciem przez Twittera, na wniosek indyjskiego rządu, kilkudziesięciu wpisów krytykujących działania władz w walce z pandemią koronawirusa – podaje we wtorek BBC.

Rzecznik Twittera potwierdził, że zablokowano niektóre treści w taki sposób, żeby nie były widoczne dla indyjskich użytkowników platformy.

Twitter będzie cenzurował użytkowników za sprzeciwianie się fałszywej pandemii

Kryzys covidowy w Indiach narasta

W Indiach panuje kryzys w związku z „trzecią falą pandemii”. Codziennie diagnozuje się kilkaset tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem, w szpitalach brakuje tlenu i łóżek dla pacjentów w ciężkim stanie, chorych na Covid-19.

Twitter ujawnił w bazie danych Lumen, śledzącej globalne zamówienia rządowe dotyczące treści online, że władze indyjskie wydały pilny nakaz cenzurowania postów na temat sytuacji epidemicznej.

BBC podaje, że chociaż Twitter nie określił, które treści zostały usunięte, to udało się ustalić, iż chodzi m.in. o tweety ministra z Bengalu Zachodniego, który uznał, że premier Indii Narendra Modi jest odpowiedzialny za wysoką liczbę ofiar śmiertelnych oraz o wpis filmowca krytykującego szefa rządu za organizowanie wieców w trakcie pandemii.

USA: Twitter usunął wpis głównego doradcy Białego Domu ds. COVID-19, który twierdzi, że maski nie działają

Twitter weryfikuje treści postów o kryzysie covidowym w Indiach

Twitter poinformował, że dokonał „przeglądu” treści po otrzymaniu „ważnego wniosku prawnego” wystawionego na podstawie indyjskiej ustawy o technologii informacyjnej z 2000 roku, która stanowi, że można zablokować dostęp do informacji, jeśli godzą one w „suwerenność i integralność Indii” – podał brytyjski dziennik „Guardian”.

Rzecznik rządzącej Indyjskiej Partii Ludowej Gopal Agarwal powiedział BBC, że władze walczą z treściami „wprowadzającymi w błąd” oraz „wywołującymi panikę”. „Nie możemy pozwolić, aby fałszywe wiadomości szkodziły narodowi” – dodał rzecznik.

Twitter usunął konto dziennikarza, który ujawnił manipulacje CNN

Na początku roku władze Indii utrzymywały, że w kraju pokonano koronawirusa. W połowie lutego liczba dziennych zakażeń wynosiła około 11 tys. przypadków. W związku z tym rozluźniano restrykcje sanitarne, ponadto rząd zezwolił na masowe zgromadzenia w hinduistyczne święto Kumbhamela.

Od początku pandemii odnotowano w Indiach około 17,64 mln przypadków zakażeń koronawirusem oraz 197 894 zgony w związku z Covid-19.

Leave a Reply