Tureckie myśliwce będą stacjonować w Polsce

Turcja rozmieści myśliwce F-16 w Polsce. Prezydent Recep Tayyip Erdogan poinformował o decyzji po rozmowie z Andrzejem Dudą.

Tureckie myśliwce będą stacjonować w Polsce

Turcja rozmieści myśliwce F-16 w Polsce. Prezydent Recep Tayyip Erdogan poinformował o decyzji po rozmowie z Andrzejem Dudą.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą w Ankarze. Prezydenci Polski i Turcji podpisali w poniedziałek porozumienie o bezpiecznej turystyce, umowę o wzajemnej ochronie informacji niejawnych w dziedzinie przemysłu obronnego oraz umowę w sprawie zakupów tureckich dronów.

Już po spotkaniu prezydent Erdogan poinformował, że wkrótce w Polsce zostaną rozmieszczone tureckie myśliwce F-16. Ma być to elementem misji NATO.

„Turcja po raz pierwszy w swojej historii będzie eksportować drony do Polski, kraju członkowskiego NATO i UE” – powiedział Erdogan.

Błaszczak: Polska kupi od Turcji 24 drony bojowe – bezpilotowce, które mają zdolności uderzeniowe

Polska zakupi cztery zestawy bezzałogowych dronów bojowych, czyli łącznie 24 maszyny. Są to modele dronów Bayraktar TB2.

Ponadto prezydent Erdogan stwierdził, że Turcja i Polska „twardo kroczą” w kierunku osiągnięcia celu 10 mld dolarów w dwustronnej wymianie handlowej. „Turcja w ramach misji NATO w regionie Morza Bałtyckiego rozmieści wkrótce w Polsce swoje odrzutowce F-16” – podkreślił.

Erdogan dodał, że z zadowoleniem przyjmuje rozmieszczenie polskich sił w bazie lotniczej Incirlik na południu kraju. Stacjonują tam polscy żołnierze w ramach misji obserwacyjno-patrolowej.
Ich zadaniem jest patrolowanie rejonu Morza Czarnego i Śródziemnego.

Leave a Reply