Co najmniej 35 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w dwóch wypadkach drogowych, do których doszło w sobotę w odstępie kilku godzin na południowym wschodzie Turcji – poinformowały władze.
16 osób zginęło, a 21 zostało rannych w wypadku na autostradzie w pobliżu Gaziantep. Autokar uderzył tam w karetkę, która przybyła na miejsce, gdzie wcześniej rozbił się samochód osobowy. Autokar uderzył także stojący wóz strażacki oraz samochód ekipy dziennikarskiej, po czym przewrócił się 200 metrów dalej. Wśród ofiar śmiertelnych są strażacy, pracownicy służb medycznych i dziennikarze.
Kilka godzin później, 250 km na wschód od Gaziantep, doszło do kolejnego tragicznego w skutkach wypadku drogowego.
Jak poinformował turecki minister zdrowia Fahrettin Koca, w mieście Derik w prowincji Mardin kierowca ciężarówki, który stracił kontrolę nad pojazdem – prawdopodobnie na skutek awarii hamulców – z pełną prędkością wjechał w kilka pojazdów i dużą grupę ludzi, a następnie uderzył w budynek w pobliżu stacji paliw. Zginęło 19 osób, a 26 zostało rannych, w tym sześć ciężko.
UPDATE 🚨 At least 34 dead in two Turkey road accidents https://t.co/5b0vAAqOLa
— Insider Paper (@TheInsiderPaper) August 20, 2022
Według oficjalnej tureckiej agencji informacyjnej Anadolu, nieco wcześniej w tym samym miejscu doszło do wypadku z udziałem trzech pojazdów. Ekipy ratunkowe były na miejscu, gdy ciężarówka wjechała w samochody i ludzi.
Minister sprawiedliwości Bekir Bozdag poinformował na Twitterze o otwarciu dochodzeń, które mają wyjaśnić przyczyny obu tych tragedii.
Gaziantep-Nizip arasında meydana gelen elim trafik kazalarında hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet; ailelerine başsağlığı ve sabır; yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar dilerim.
Nizip Cumhuriyet Başsavcılığı kazayla ilgili adlî tahkikat başlatmıştır.
— Bekir Bozdağ (@bybekirbozdag) August 20, 2022