Trump obraźliwie wyraził żal wobec premiera Netanyahu, że pogratulował zwycięstwa Bidenowi: „Je…ać go”

Donald Trump w wywiadzie udzielonym izraelskiemu dziennikarzowi Barakowi Ravidowi w dobitnych słowach wyraził żal wobec byłego premiera Izraeala Benjamina Netanyahu, gdy ten pogratulował Joe Bidenowi zwycięstwa w wyborach. Fragmenty wywiadu opublikowały w piątek izraelskie media, między innymi "Jerusalem Post".

Trump obraźliwie wyraził żal wobec premiera Netanyahu, że pogratulował zwycięstwa Bidenowi:

Donald Trump w wywiadzie udzielonym izraelskiemu dziennikarzowi Barakowi Ravidowi w dobitnych słowach wyraził żal wobec byłego premiera Izraeala Benjamina Netanyahu, gdy ten pogratulował Joe Bidenowi zwycięstwa w wyborach. Fragmenty wywiadu opublikowały w piątek izraelskie media, między innymi „Jerusalem Post”.

„Nie rozmawiałem z nim od tamtego czasu (odkąd pogratulował Joe Bidenowi – red.). J…ć go” – wypowiedział się były prezydent USA na temat Netanyahu.

Trump udzielił ponad 90-minutowego wywiadu Ravidowi, w którym opowiedział m.in. o swoim żalu wobec byłego premiera Izraela. Wywiad został wykorzystany w książce Ravida pt. „Trump’s Peace: The Abraham Accords and the Reshaping of the Middle East”, która ma zostać opublikowana w niedzielę.

„Pierwsza osoba, która pogratulowała (Bidenowi – red.) to Bibi Netanyahu, człowiek, dla którego zrobiłem więcej niż dla kogokolwiek, z kim miałem do czynienia. Bibi powinien siedzieć cicho. Popełnił ogromny błąd” – stwierdził Trump. „Lubiłem Bibiego. Nadal lubię Bibiego. Ale lubię też lojalność”.

W rzeczywistości Netanyahu był pierwszym przywódcą z Bliskiego Wschodu, który zadzwonił z gratulacjami do Waszyngtonu po wyborach w 2020 roku, jak podaje izraelska gazeta. Były izraelski premier nie był jednak jednym z pierwszych wśród światowych przywódców, którzy pogratulowali Bidenowi. Zadzwonił do niego prawie miesiąc po objęciu urzędu przez nowego prezydenta USA.

Trump stwierdził także, że gdyby nie podjął decyzji o wycofaniu się z porozumienia nuklearnego z Iranem w 2015 roku, „Izrael prawdopodobnie byłby już zniszczony”, a jego działanie wynikało ze „związków z Izraelem”. Według „The Times of Israel” obecna administracja USA chce powrócić do dawnego porozumienia z Iranem.

Zdaniem byłego amerykańskiego prezydenta jego polityka wobec Izraela nie otrzymała należytego uznania. Uważa, że kontrowersyjna decyzja o uznaniu terenu Wzgórz Golan, znajdującego się na pograniczu Izraela, Syrii i Libanu, za terytorium izraelskie w 2019 roku „była wielką sprawą”. Miało to także wówczas pomóc Netanyahu w wygranej w wyborach parlamentarnych. Rok później rząd izraelski nazwał miasto w regionie Wzgórz Golan „Ramat Trump” na cześć prezydenta.

„Ludzie mówili wtedy, że to był prezent wart milion dolarów… Zrobiłem to przed (izraelskimi – red.) wyborami i to mu (Netanyahu – red.) bardzo pomogło. Być może przegrałby w wyborach beze mnie, sprawa Wzgórz Golan podniosła jego wynik o 10-15 proc.”.

Trump, pomimo przegranej w wyborach, nadal ma duże wpływy w partii republikańskiej. Zapytany, czy będzie startował w wyborach prezydenckich w 2024 roku, były prezydent odpowiedział: „Cóż, być może chciałbym dostać drugą kadencję. Zobaczymy. Na razie nic nie planuję”.

Leave a Reply