„Towarzyszymy wam, odwagi!” Papież podczas Wigilii Paschalnej zwrócił się do burmistrza z Ukrainy

Podczas mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę papież Franciszek powiedział, że potrzebne są "gesty pokoju w czasie naznaczonym przez grozę wojny" oraz "dzieła pojednania". Apelował o "miłość i braterstwo". Na mszy był Iwan Fedorow, uwolniony niedawno z rosyjskiej niewoli mer Melitopola. "Towarzyszymy wam, odwagi" - mówił papież Ukraińcom.

Papież Franciszek I, Fot. PAP/ EPA/RICCARDO ANTIMIANI
Papież Franciszek I, Fot. PAP/ EPA/RICCARDO ANTIMIANI

Podczas mszy Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę papież Franciszek powiedział, że potrzebne są „gesty pokoju w czasie naznaczonym przez grozę wojny” oraz „dzieła pojednania”. Apelował o „miłość i braterstwo”. Na mszy był Iwan Fedorow, uwolniony niedawno z rosyjskiej niewoli mer Melitopola. „Towarzyszymy wam, odwagi” – mówił papież Ukraińcom.

Watykan poinformował, że przed mszą papież spotkał się z delegacją z Ukrainy, w której było też troje reprezentantów parlamentu.

Na zakończenie homilii w bazylice Świętego Piotra zwrócił się zaś bezpośrednio do delegacji: „W tych mrokach, w których żyjecie, panie burmistrzu, panowie i panie parlamentarzyści, w ciemnościach wojny i okrucieństwa wszyscy modlimy się, modlimy się z wami i za was tej nocy, modlimy się w obliczu cierpienia”.

„Możemy tylko dać wam nasze towarzyszenie, naszą modlitwę i powiedzieć wam – odwagi, jesteśmy z wami” – mówił papież. „I możemy także – dodał – powiedzieć wam najważniejszą rzecz, którą się dziś świętuje: „Chrystus zmartwychwstał”. Te dwa ostatnie słowa wypowiedział po ukraińsku.

Wcześniej Franciszek apelował, by szukać Jezusa „w twarzach naszych braci i sióstr, w historii tych, którzy mają nadzieję i marzenia, w bólu tych, którzy płaczą i cierpią”.

„Wnośmy Go w nasze codzienne życie: poprzez gesty pokoju w tym czasie naznaczonym przez grozę wojny; poprzez dzieła pojednania w zerwanych relacjach i przez współczucie dla potrzebujących; poprzez działania na rzecz sprawiedliwości pośród nierówności i prawdy pośród kłamstw” – wzywał papież.

„A przede wszystkim nieśmy Go z uczynkami miłości i braterstwa” – zachęcał.

Z Chrystusem „zło nie ma już mocy, porażka nie może nas powstrzymać przed rozpoczęciem od nowa, śmierć staje się przejściem ku początkowi nowego życia. Ponieważ z Jezusem, Zmartwychwstałym, żadna noc nie jest nieskończona, a nawet w najgęstszych ciemnościach jaśnieje gwiazda poranna” – zaznaczył Franciszek.

Wigilia Paschalna

Mszy Wigilii Paschalnej przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. Papież, który zmaga się od dłuższego czasu z dotkliwym bólem kolana, siedział w fotelu przy ołtarzu.

W bazylice watykańskiej zgromadziło się około 5,5 tysiąca osób, czyli nie obowiązywały już żadne ograniczenia związane z pandemią.

Wigilia Paschalna to centralny moment Triduum Paschalnego i całego roku liturgicznego. Otworzył ją w przedsionku bazyliki obrzęd pobłogosławienia ognia i przygotowania paschału – dużej woskowej świecy, która jest symbolem zmartwychwstałego Jezusa Chrystusa.

Podczas mszy ochrzczonych zostało siedem osób z Włoch, USA, Albanii i Kuby.

Leave a Reply