The New Yorker w artykule zrzuca odpowiedzialność za holokaust na Polaków! Będzie reakcja MSZ

Publikacja "The New Yorker" skandaliczna; próbuje kreować odpowiedzialność Polski za zagładę Żydów w trakcie II wojny światowej - ocenił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak poinformował PAP, w tej sprawie zdecydowanie zareagowała także polska ambasada w Waszyngtonie.

Publikacja „The New Yorker” skandaliczna; próbuje kreować odpowiedzialność Polski za zagładę Żydów w trakcie II wojny światowej – ocenił wiceszef MSZ Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak poinformował PAP, w tej sprawie zdecydowanie zareagowała także polska ambasada w Waszyngtonie.

To reakcja na artykuł, który ukazał się w amerykańskiej gazecie „The New Yorker”, pt. „Historycy atakowani za badanie roli Polski w Holokauście”. Autor tekstu pisze, że „aby oczyścić naród z zarzutu zamordowania trzech milionów Żydów, polski rząd posuwa się do ścigania za zniesławienie dwojga naukowców” Jana Grabowskiego i Barbary Engelking.

Artykuł powstał w obronie prof. Jana Grabowskiego i prof. Barbary Engelking, którzy na początku lutego tego roku zostali skazani za zniesławienie Edwarda Malinowskiego. Mężczyzna miał rzekomo doprowadzić podczas II wojny światowej do wydania Niemcom kilkudziesięciu Żydów ukrywających się w lesie.

Pozew przeciwko autorom „Dalej jest noc” wniosła Filomena Leszczyńska, krewna Edwarda Malinowskiego. Wskazano w nim, że publikacja Grabowskiego i Engelking zaprezentowała fałszywą wersję, a takie działania godzą w dobra osobiste nie tylko samej bratanicy, ale każdego Polaka.

Sąd przychylił się do argumentów oskarżycieli i zasądził winę autorów. Prof. Grabowski i Prof. Engelking mieli zamieścić na stronie głównej Centrum Badań Nad Zagładą Żydów przeprosiny skierowano do p. Leszczyńskiej, a także wystosować listowne, własnoręcznie podpisane przeprosiny do powódki.

Żądanie zadośćuczynienia w wysokości 100 tys. zł zostało natomiast oddalone.

W piątek, 26 marca na stronie „New Yorkera” ukazał się artykuł, w którym autorka Massa Geshen broni skazanych polskich historyków. Robi to jednak posługując się skandalicznymi twierdzeniami.

„Aby uniewinnić naród z morderstw trzech milionów Żydów, polski rząd posunie się nawet do ścigania uczonych za zniesławienie” – pisze we wstępie autorka.

Dalej przytacza sprawę wyroku dla prof. Grabowskiego i prof. Engelking. Wspomina także Jana Tomasza Grossa, który, według autorki, miał w 2016 być szykanowany za twierdzenie, że „Polacy zabili podczas II wojny światowej więcej Żydów niż Niemców”.

Geshen krytykuje również rząd Prawa i Sprawiedliwości zarzucając mu nieuczciwą politykę historyczną zmierzającą do przywrócenia Polsce wizerunku „szlachetnej ofiary”, po czym przyrównuje go do Donalda Trumpa, który również miał kreować nieprawdziwy wizerunek swojego państwa.

W ocenie wiceszefa MSZ, „publikacja The New Yorker jest skandaliczna”. „Próbuje kreować obraz, w którym odpowiedzialność za zagładę 3 mln Żydów w trakcie II wojny światowej ponoszą Polacy” – dodał.

Jak podkreślił, „zdecydowaną krytykę tego manipulacyjnego artykułu wyrazili już m.in. dyrektor muzeum Auschwitz-Birkenau czy Komitet Żydów Amerykańskich”. „Wskazali oni, że tekst jest formą wypaczania historii Holocaustu” – zaznaczył.

„Polska Ambasada w Waszyngtonie jeszcze wczorajszego wieczora skierowała do redakcji New Yorker słowa jednoznacznego oburzenia manipulacyjnym charakterem tekstu, żądając jego usunięcia i wskazując, że jego tezy fałszują historię Holocaustu oraz II wojny światowej. Od reakcji redakcji uzależniamy dalsze działania w tej sprawie” – poinformował Szynkowski vel Sęk.

W tej sprawie oświadczenie wydał także Komitet Żydów Amerykańskich na Europę Środkową (AJC Central Europe). „Skrytykowaliśmy polski rząd za lukrowanie prawdy o postawach Polaków wobec Żydów w czasie II wojny światowej. Ale twierdzenie, że Polska rozumiana jako wspólnota etnicznych Polaków i państwo polskie są winne śmierci 3 milionów Żydów jest wypaczeniem Holokaustu” – oświadczył w sobotę na Twitterze.

„Tysiące Polaków szantażowało, denuncjowało, a nawet mordowało Żydów własnymi rękami. Tysiące Polaków pomagało Żydom, ryzykując życie swoich rodzin. Czy my zaryzykujemy nasze? Nie, Polska okupowana przez Niemców nie była zarządzana przez państwo polskie. Obarczanie Polski zbiorową winą za Holocaust jest błędem” – czytamy w drugim wpisie.

Leave a Reply