Terlecki o rozmowach kanclerz Niemiec z Łukaszenką: Największe państwa UE realizują swoje indywidualne cele

Berlin naruszył solidarność europejską - mówi wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w wywiadzie opublikowanym w czwartek w Super Expressie.

Terlecki o rozmowach kanclerz Niemiec z Łukaszenką: Największe państwa UE realizują swoje indywidualne cele

Berlin naruszył solidarność europejską – mówi wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki w wywiadzie opublikowanym w czwartek w Super Expressie.

„Kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiała z Władimirem Putinem, a potem z Aleksandrem Łukaszenką o omawianej przez nas sytuacji” – przypomniał „Se”. Terlecki pytany był, „czy to normalne, że sojusznicy ponad naszymi głowami prowadzą w tej sprawie dyskusje, mimo że strona polska miała być poinformowana o tej rozmowie?”

„Trzeba powiedzieć, że Łukaszenka osiągnął zapewne jeden ze swoich najważniejszych celów. Stał się uczestnikiem rozmów i tym samym został zaakceptowany jako szef państwa białoruskiego. A to przykre” – powiedział Terlecki. Jego zdaniem „w ten sposób została naruszona solidarność europejska. Nie może to oczywiście dziwić, bo największe państwa Unii Europejskiej realizują swoje indywidualne państwowe cele”. „Jeśli chodzi o relacje gospodarcze, to Niemcy oczywiście pilnują swoich interesów gospodarczych” – dodał.

Pytany, czy rząd dał sygnał pani kanclerz, że nie powinna robić tego, do czego doszło, odparł: „publicznego oświadczenia w tej sprawie nie słyszałem, ale oczywiste jest, że trwają cały czas konsultacje na różnym szczeblu w całej Unii pomiędzy poszczególnymi państwami”. „To normalne w kryzysowej sytuacji, więc z pewnością gesty, które powodują łamanie tej solidarności w obronie polskiej granicy, ale też w obronie unijnej granicy, są przedmiotem takich konsultacji” – dodał.

Leave a Reply