Szwedzka para królewska zaszczepiła się przeciw Covid-19, aby „dać przykład”

74-letni król Szwecji Karol XVI Gustaw oraz 77-letnia królowa Sylwia przyjęli szczepionkę przeciw Covid-19 - podał w piątek szwedzki dwór królewski. Na zarzut, że stało się to poza kolejnością, rzeczniczka króla odpowiedziała, że chodzi o "dawanie przykładu".

74-letni król Szwecji Karol XVI Gustaw oraz 77-letnia królowa Sylwia przyjęli szczepionkę przeciw Covid-19 – podał w piątek szwedzki dwór królewski. Na zarzut, że stało się to poza kolejnością, rzeczniczka króla odpowiedziała, że chodzi o „dawanie przykładu”.

Jak podkreśliła Margareta Thorgren, para królewska należy do grupy ryzyka, a szczepienie zostało zalecone przez lekarza. „Nie chcę wchodzić w szczegóły” – oznajmiła.

Według niej postawę króla powinno się postrzegać jako „dawanie przykładu” osobom, które wahają się. „Głowa państwa może przyczynić się do lepszego zrozumienia kwestii szczepień” – oświadczyła Thorgren.

Na oficjalnych profilach dworu królewskiego w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia króla, któremu wstrzykiwany jest preparat.

W Szwecji w pierwszej kolejności zaszczepieni mają być pensjonariusze domów opieki, osoby korzystające w domu z pomocy społecznej oraz ich opiekunowie. W drodze wyjątku zezwolono na szczepienia części personelu medycznego.

Dopiero w drugim etapie, który ma się wstępnie rozpocząć w lutym, prawo do szczepienia będą miały pozostałe osoby powyżej 70 lat. W tej grupie jest para królewska.

Od początku tygodnia w Szwecji preparatem Pfizer/BioNTech zaszczepiono ok. 80 tys. osób.

Po informacji o zmniejszeniu w najbliższych tygodniach zamówionych wcześniej przez kraje UE, w tym Szwecję, dostaw szczepionek Pfizer/BioNTech, główny epidemiolog kraju Anders Tegnell oświadczył, że „oznacza to, że mniej osób z grup priorytetowych będzie mogło zostać zaszczepionych”.

Oczekiwana na przyszły tydzień dostawa ma być mniejsza o 25 proc.

Leave a Reply