Sztuka Młodej Polski na wystawie w Londynie. Gliński: polska sztuka jest coraz bardziej doceniana w Wielkiej Brytanii

W londyńskiej William Morris Gallery otwarto w czwartek wieczorem - z udziałem wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego - wystawę poświęconą sztuce Młodej Polski. To druga w tym roku znacząca wystawa polskiej sztuki w Wielkiej Brytanii.

Sztuka Młodej Polski na wystawie w Londynie. Gliński: polska sztuka jest coraz bardziej doceniana w Wielkiej Brytanii

W londyńskiej William Morris Gallery otwarto w czwartek wieczorem – z udziałem wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego – wystawę poświęconą sztuce Młodej Polski. To druga w tym roku znacząca wystawa polskiej sztuki w Wielkiej Brytanii.

Wystawa zatytułowana „Young Poland: An Arts and Crafts Movement 1890–1918 / Młoda Polska: Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł, 1890-1918” to pierwsza w Wielkiej Brytanii prezentacja ruchu Młodej Polski, a także pierwsza na świecie wystawa przedstawiająca Młodą Polskę jako część międzynarodowego Ruchu Arts and Crafts (Ruch Odrodzenia Sztuk i Rzemiosł). Na wystawie prezentowane są obrazy m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera i Henryka Uziębło, ale dużą uwagę poświęcono też sztuce użytkowej z tego okresu.

„Ruch Młodej Polski w latach 1890-1918 położył estetyczne i duchowe podwaliny pod odrodzenie Polski po 123 latach zaborów. Kultura, obok języka, Kościoła i zbiorowej pamięci, pozwoliła nam jako narodowi przetrwać ciemności XIX-wiecznej okupacji. To było wyrażenie naszej narodowej tożsamości. Poprzez kulturę Polacy zaznaczali swoją obecność w Europie i nasze prawo do niepodległości” – powiedział w czasie uroczystego wernisażu wicepremier Gliński.

Wcześniej w rozmowie z polskimi dziennikarzami podkreślił, że polska sztuka jest coraz bardziej obecna i doceniana w Wielkiej Brytanii, czego przykładem jest wystawa „Rozmowy z Bogiem: Kopernik Matejki”, która od maja do końca sierpnia prezentowana była w National Gallery i którą – mimo ograniczeń związanych z pandemią – obejrzało ponad 62 tys. osób.

Prof. Gliński w czwartek spotkał się z jej dyrektorem Gabriele Finaldim, z którym rozmawiał o perspektywach kolejnych wystaw. Ujawnił też, że są bardzo zaawansowane rozmowy, by wkrótce w innej słynnej londyńskiej galerii, National Portrait Gallery, zaprezentowana była wystawa portretów autorstwa Stanisława Wyspiańskiego.

„Ta wystawa jest kontynuacją opowieści o polskiej sztuce, polskim malarstwie – po Koperniku Jana Matejki. Dzisiaj możemy przedstawić Brytyjczykom innych polskich artystów, którzy byli jego uczniami, twórcami ruchu Młodej Polski. To jest wyraz tego, że zainteresowanie polską sztuką rośnie” – mówiła Marta de Zuniga, dyrektor Instytutu Kultury Polskiej w Londynie.

Podkreśliła, że jest to efektem starań podejmowanych równocześnie na wielu frontach – zarówno w Londynie, jak i w Polsce. Ale zaznaczyła, że kluczowa jest współpraca z kuratorami, z kierownikami galerii, którzy wiedzą jak opowiadać o zagranicznej sztuce szerokiej publiczności.

„Zakładamy, że większość brytyjskiej publiczności przychodząc na tę wystawę nie wie zbyt wiele o polskiej historii. Mamy nadzieję, że publiczność, gdy pozna na wystawie kontekst historyczny ruchu Młodej Polski, zdoła wychwycić podobieństwa z brytyjskim Ruchem Odrodzenia Sztuki i Rzemiosł. Oczywiście polityczny kontekst jest inny, ale w obu przypadkach była to reakcja na świat, który nie jest idealny. W Anglii były to problemy społeczne wynikające z industrializacji, w Polsce – to, że była ona wówczas pod zaborami” – mówi kuratorka William Morris Gallery Roisin Inglesby.

Ideą wystawy jest przedstawienie ruchu Młodej Polski w szerszym międzynarodowym kontekście i zaprezentowanie silnych związków stylistycznych i filozoficznych z twórczością Williama Morrisa, Johna Ruskina i artystów z ich kręgu w Wielkiej Brytanii. Większość z ponad 150 prac prezentowanych w William Morris Gallery nigdy wcześniej nie była pokazywana poza Polską. Wystawa będzie czynna do 30 stycznia 2022 r.

Leave a Reply