Sztab generalny Ukrainy: Rosja szykuje się do tworzenia administracji okupacyjnej na zajętych terytoriach

Kreml przygotowuje kadry do obsadzenia stanowisk w okupacyjnej administracji na zajętych terytoriach Ukrainy - poinformował w czwartek na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

żołnierze wóz wojskowy Fot. OLEG PETRASYUK PAP/EPA
Fot. OLEG PETRASYUK PAP/EPA

Kreml przygotowuje kadry do obsadzenia stanowisk w okupacyjnej administracji na zajętych terytoriach Ukrainy – poinformował w czwartek na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Kierownictwo Federacji Rosyjskiej rozważa utworzenie władz okupacyjnych na czasowo zajętych terytoriach. Według dostępnych informacji na terenie Federacji Rosyjskiej dobierani są pracownicy organów ścigania, prokuratur i sądów, którzy w przyszłości trafią na terytorium Ukrainy” – czytamy w komunikacie sztabu.

Jednocześnie w zajętym na początku marca przez rosyjskie wojska Chersoniu na południu Ukrainy Moskwa przygotowuje „referendum”, które ma doprowadzić do utworzenia na tym obszarze prorosyjskiej, separatystycznej „republiki ludowej”. 

Wzorem miałyby być separatystyczne „republiki ludowe” w Donbasie – ługańska i doniecka, których „niezależność” uznała w lutym Moskwa.

O groźbie „referendum” w Chersoniu mówił niedawno także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

300-tysięczny Chersoń jest strategicznie ważnym ośrodkiem na południu Ukrainy i jedynym miastem-stolicą obwodu, które zostało zajęte przez wojska rosyjskie.

Leave a Reply