Sztab generalny Ukrainy: Rosja kontynuuje częściowe wycofywanie wojsk na północy

Siły rosyjskie kontynuują częściowe wycofywanie wojsk w północnej części obwodu kijowskiego – poinformował w piątek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Czołg Fot. Facebook/General Staff of the Armed Forces of Ukraine
Fot. Facebook:General Staff of the Armed Forces of Ukraine

Siły rosyjskie kontynuują częściowe wycofywanie wojsk w północnej części obwodu kijowskiego – poinformował w piątek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Zauważa się dalsze częściowe wycofywanie pododdziałów rosyjskich wojsk okupacyjnych na północy obwodu kijowskiego w kierunku granicy państwowej z Republiką Białoruś” – oznajmił sztab.

Stwierdzono również ruch mieszanych kolumn rosyjskiego sprzętu wojskowego, w których skład wchodzą również cywilne środki transportu, takie jak ciężarówki czy autobusy skradzione przez okupantów podczas zajmowania ukraińskich terytoriów. Wywożony jest także inny skradziony majątek ruchomy.

Sztab poinformował, że w ciągu ostatniej doby armia ukraińska odparła 7 ataków na kierunku donieckim i ługańskim. Zniszczono 3 rosyjskie czołgi, 2 transportery opancerzone, 2 samochody i 2 systemy artyleryjskie, jak również samolot bezzałogowy Orłan-10.

Sztab podkreśla, że na zajętych terenach wróg nadal dopuszcza się bezprawnych działań, takich jak ograniczanie ruchu cywilów czy wykorzystywanie mieszkań do kwaterowania własnych żołnierzy. Trwają grabieże i przemoc wobec obywateli Ukrainy. W niektórych miejscach okupanci próbują zmusić ukraińskie firmy do przejścia na rozliczenie w rosyjskich rublach.

Leave a Reply