Szpryce dla dzieci w wieku 5-11 lat. Cessak: w najbliższych dniach KE podejmie decyzję o dopuszczeniu preparatu do obrotu

W najbliższych dniach Komisja Europejska podejmie decyzję o dopuszczeniu do obrotu szczepionki przeciwko Covid-19 w grupie dzieci od 5-11 lat - poinformował Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Przekazał również, że do tej pory zaszczepiono w Polsce 1,6 mln dzieci w wieku 12-17 lat.

Szpryce dla dzieci w wieku 5-11 lat. Cessak: w najbliższych dniach KE podejmie decyzję o dopuszczeniu preparatu do obrotu

W najbliższych dniach Komisja Europejska podejmie decyzję o dopuszczeniu do obrotu szczepionki przeciwko Covid-19 w grupie dzieci od 5-11 lat – poinformował Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Przekazał również, że do tej pory zaszczepiono w Polsce 1,6 mln dzieci w wieku 12-17 lat.

Szef URPL podczas środowej konferencji, odniósł się do liczby niepożądanych odczynów poszczepiennych (NOP). Zaznaczył, że dotąd zgłoszone do Państwowej Inspekcji Sanitarnej odczyny poszczepienne wynosiły 0,004 proc. w stosunku do wszystkich zaszczepionych dzieci, czyli 1,6 mln. Miały one zazwyczaj łagodny i przejściowy charakter.

WAŻNE: Nowy, niebezpieczny NOP na liście! Zamierzasz się zaszczepić przeciwko COVID-19? Przeczytaj to!

„NOP to zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło w okresie czterech tygodni po podaniu szczepionki” – przypomniał. Dodał, że wśród zaszczepionej grupy najpoważniejsze odczyny poszczepienne, to reakcje anafilaktyczne, które wystąpiły w 0,0002 proc. osób zaszczepionych – były to trzy zgłoszenia. Natomiast reakcje neurologiczne, jak powiedział, stanowiły 0,0036 proc. – tj. ok. 58 zgłoszeń; drgawki 0,0008 proc. – 13 zgłoszeń.

Cessak zaznaczył, że stosunek korzyści wynikających ze szczepień do związanego z nimi ryzyka „jest ocenianie nieustannie przez europejską agencję EMA”. 

Według niego w Polsce zgłoszenia o tzw. NOP-ach (niepożądanych odczynach poszczepiennych) trafiają do stacji sanepidu, a ich oceny dokonuje „przede wszystkim lekarz”.  „Tu mamy reakcji neurologicznych sześć zgłoszeń, tj. 0,0004 proc. tych dzieci zaszczepionych, drgawki stanowiły 0,00006 proc., reakcje anafilaktyczne to było 0,00006 proc.” – wskazał. Zaznaczył, że te działania niepożądane są „niezwykle rzadkie”.

WAŻNE! Setki osób błagają o pomoc na portalu GoFundMe, po podaniu szczepionki COVID-19!

Szef URPL poinformował również na konferencji, że „w najbliższych dniach Komisja Europejska podejmie decyzję o dopuszczeniu do obrotu szczepionki przeciwko Covid-19 w grupie dzieci od 5-11 lat.”. „Apelujemy do rodziców, aby zdali o zdrowie i życie swoich dzieci” – zaznaczył prezes Urzędu.

Jak dalej tłumaczył, „w trakcie badania klinicznego 1. fazy szczepionki na Covid-19 wśród dzieci zgłoszono tylko jedno działanie niepożądane – gorączkę, która ustąpiła następnego dnia. Badania pokazują, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna również wśród najmłodszych” – podkreślił Cessak.

Leave a Reply