Szpitale i resorty zdrowia w 40 krajach dały się nabrać oszustom oferującym nieistniejące szczepionki

Interpol ostrzegł swe kraje członkowskie przed oszustami, którzy zdołali już nabrać szpitale i resorty zdrowia w 40 państwach, podając się za producentów szczepionek przeciwko Covid-19, które faktycznie nie istniały - podały media.

Szpitale i resorty zdrowia w 40 krajach dały się nabrać oszustom oferującym nieistniejące szczepionki

Interpol ostrzegł swe kraje członkowskie przed oszustami, którzy zdołali już nabrać szpitale i resorty zdrowia w 40 państwach, podając się za producentów szczepionek przeciwko Covid-19, które faktycznie nie istniały – podały media.

Oszuści wykorzystywali fałszywe konta i strony internetowe w mediach społecznościowych. W co najmniej 60 przypadkach kupujący otrzymali fałszywe oferty zakupu szczepionek przeciwko Covid-19, dopuszczonych w ich kraju.

Interpol przypomina, że szczepionki przeciw Covid-19 są dystrybuowane przez przedstawicieli służby zdrowia i żadne takie preparaty nie są dostępne w sprzedaży online.

Oszuści nawiązywali kontakt z pracownikami resortów zdrowia za pośrednictwem prywatnych danych

Agencja podała, że celem fałszerzy byli pracownicy resortów zdrowia, z którymi nawiązywali oni kontakt za pośrednictwem prywatnych e-maili, a także telefonicznie.

Podszywali się pod producentów leków lub agencje rządowe i oferowali na sprzedaż szczepionki, które nigdy nie dotarłyby do odbiorców.

„Nawet jeśli oszustwo się nie powiodło, ważne jest, aby zostało zgłoszone policji w celu wykrycia potencjalnych powiązań” – powiedział szef Interpolu Jurgen Stock.

Proces wdrażania szczepionek powinien być chroniony od momentu produkcji do momentu dostawy

“Wraz w pandemią i wysiłkami krajów, aby bezpiecznie i szybko zaszczepić obywateli, istotne jest, by proces wdrażania szczepionek był chroniony od momentu produkcji do momentu dostawy do odbiorcy” – podkreślił Stock.

Agencja przypomina, że przestępcy “wykorzystują każdy etap pandemii”, oferując podrobione artykuły, takie jak maseczki, oraz przeprowadzają cyberataki na systemy zdrowia poszczególnych krajów.

Zarobek 1,2 mln dolarów na sprzedaży fałszywych maseczek?

W ubiegłym tygodniu policja oskarżyła 23 osoby zamieszane w proceder sprzedaży fałszywych maseczek. Zarobiły one na tym łącznie 1,2 mln dolarów, piorąc pieniądze przez jeden z rumuńskich banków.

Leave a Reply