SZOK! Włoscy psychiatrzy twierdzą, że u 1/3 populacji pozostanie trauma po lockdownie

Co trzeciemu mieszkańcowi Włoch grozi trauma z powodu pandemii koronawirusa; bardziej narażone są kobiety - ustalili naukowcy z krajowego Towarzystwa Psychiatrii. Według nich obecny kryzys sanitarny może zostawić trwałe ślady w psychice.

Co trzeciemu mieszkańcowi Włoch grozi trauma z powodu pandemii koronawirusa; bardziej narażone są kobiety – ustalili naukowcy z krajowego Towarzystwa Psychiatrii. Według nich obecny kryzys sanitarny może zostawić trwałe ślady w psychice.

Włoscy psychiatrzy przeanalizowali także dane z innych krajów, by opisać zespół stresu pourazowego, jaki może powodować pandemia. Jego obecność stwierdzono u 30 procent ludności Włoch.

Jak się zauważa, trauma dotyka nie tylko osób wyleczonych, pracowników służby zdrowia i bliskich zmarłych na Covid-19, ale także wszystkich, którzy nawet tylko pośrednio odczuli skutki koronawirusa i lockdownu.

„Nikt nie będzie taki sam, jak wcześniej. Rok kryzysu z powodu Covid-19 grozi rozwinięciem się chronicznego stresu, tak zwanego zespołu stresu pourazowewgo, który może pozostawić długotrwałe lub nawet nieodwracalne ślady w psychice wszystkich osób, które również tylko pośrednio doświadczają emocjonalnego ciężaru pandemii” – głosi dokument psychiatrów, zaprezentowany w niedzielę.

Według nich najbardziej zagrożone są kobiety w wieku poniżej 50 lat z powodu przeciążenia pracą zawodową i obowiązkami domowymi.

Leave a Reply