Sześć krajów zniknie z unijnej listy “bezpiecznych podróży”

Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej uzgodnili w środę, że UE usunie Albanię, Armenię, Azerbejdżan, Brunei, Japonię i Serbię z unijnej listy "bezpiecznych podróży", co oznacza, że obywatele tych krajów będą podlegać ściślejszym kontrolom dot. Covid-19 na granicach UE - poinformowało źródło unijne.

Sześć krajów zniknie z unijnej listy

Ambasadorowie państw członkowskich przy Unii Europejskiej uzgodnili w środę, że UE usunie Albanię, Armenię, Azerbejdżan, Brunei, Japonię i Serbię z unijnej listy “bezpiecznych podróży”, co oznacza, że obywatele tych krajów będą podlegać ściślejszym kontrolom dot. Covid-19 na granicach UE – poinformowało źródło unijne.

Jak donosi PAP, jednocześnie zdecydowali o dodaniu do listy Urugwaju. Decyzja musi jeszcze zostać zatwierdzona przez Radę UE w ramach pisemnej procedury.

Lista ma na celu ujednolicenie zasad podróżowania w całej UE, chociaż nie wiąże poszczególnych krajów UE, które mają swobodę w ustalaniu własnej polityki granicznej. Jest sukcesywnie aktualizowana w oparciu o najnowsze dane dot. zachorowań.

Wykaz UE obejmuje obecnie 17 krajów, w tym Kanadę, Japonię i Nową Zelandię.

UE nadal wpuszcza na swoje terytorium większość odwiedzających spoza UE, którzy są w pełni zaszczepieni, chociaż w niektórych krajach obowiązują testy i okres kwarantanny, w zależności od kraju przybycia do UE.

Leave a Reply