Szefowa MSZ Niemiec: rosyjski gaz nie był tani. Zapłaciliśmy za niego bezpieczeństwem i niezależnością

Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock w niedzielnym wywiadzie dla dziennika "Bild" wyraziła przekonanie, że wojna "może trwać latami" i zapewniła, że w razie potrzeby Niemcy będą również przez lata wspierać Ukrainę zarówno finansowo, jak i militarnie.

Annalena Baerbock, Fot. Filip Singer/EPA
Annalena Baerbock, Fot. Filip Singer/EPA

Szefowa niemieckiego MSZ Annalena Baerbock w niedzielnym wywiadzie dla dziennika “Bild” wyraziła przekonanie, że wojna “może trwać latami” i zapewniła, że w razie potrzeby Niemcy będą również przez lata wspierać Ukrainę zarówno finansowo, jak i militarnie.

“Niestety, musimy wyjść z założenia, że Ukraina latem przyszłego roku nadal będzie potrzebowała nowej ciężkiej broni od swoich sojuszników – powiedziała Baerbock, która zasiada w niemieckim rządzie z ramienia partii Zielonych, gazecie “Bild am Sonntag”.

Jednocześnie szefowa niemieckiej dyplomacji przypomniała, że “Ukraina broni także naszej wolności” i dodała: “wspieramy ją finansowo i militarnie i to tak długo, jak będzie to konieczne”.

Baerbock: Krym również należy do Ukrainy

Baerbock stwierdziła, że prezydent Rosji Władimir Putin żywił “złudzenie”, że w bardzo krótkim czasie zajmie Ukrainę jednak ten plan nie został zrealizowany, a odwaga Ukraińców i zachodnie dostawy broni sprawiły, że “rosyjscy żołnierze nie mogli rozpakować swoich odświętnych mundurów na paradę zwycięstwa” i dodała: “zrobimy wszystko, aby to nigdy nie stało się faktem”.

Szefowa MSZ broniła też roszczeń Ukrainy do zaanektowanego przez Rosję Krymu. “Krym również należy do Ukrainy. Świat nigdy nie uznał aneksji z 2014 roku, która była sprzeczna z prawem międzynarodowym.” – powiedziała Baerbock.

Na pytanie, jak można osiągnąć zawieszenie broni, Baerbock odpowiedziała: “całkiem prosto: poprzez to, że Putin wreszcie zaprzestanie bombardowań niewinnych ludzi i wycofa swoje czołgi“. Według niemieckiej minister Putin w każdej chwili mógłby taki rozkaz wydać i położyć kres cierpieniu.

Odnosząc się do pytania, czy Europa i Niemcy ulegną znużeniu wojną i zmniejszy się poczucie solidarność z Ukrainą, szefowa dyplomacji oświadczyła, że nadal doświadcza wielkiego wsparcia dla Ukrainy, jednocześnie przyznała, że wszyscy odczuwają skutki wojny energetycznej Putina we własnych portfelach.

Baerbock: oszustwem jest myślenie, że rosyjski gaz był tani

“Dzielenie Europy jest elementem działań wojennych Putina” – powiedziała Baerbock i dodała: “Musimy temu zapobiec. Będzie to kamienista droga, ale jest to część odpowiedzialności politycznej, aby zamortyzować nierówności społeczne wynikające z wysokich cen energii”.

Niemiecka dyplomatka stwierdziła, że oszustwem jest myślenie, że rosyjski gaz był tani. “Może nie zapłaciliśmy dużymi pieniędzmi, ale swoim bezpieczeństwem i niezależnością” – powiedziała.

Minister zauważyła, że Ukraińcy tysiąckrotnie zapłacili za to swoim życiem. “Rachunek przyszedł późno, jednak tym bardziej dramatycznie” – dodała.

Odpowiadając na pytanie o gazociąg Nord Stream 2, niemiecka minister powiedziała, że gazociągi z Rosji już dawno przestały być normalnymi rurociągami, za to stały się bronią w wojnie hybrydowej. Ustosunkowując się do ubiegłotygodniowej propozycji Wolfganga Kubickiego, wiceprzewodniczącego współrządzącej Niemcami partii FDP, który opowiedział się za otwarciem Nord Stream 2, Baerbock powiedziała: “Czasem zastanawiam się, czy niektórzy nie zrozumieli, że to nie jest gra z zasadami” i zapytała retorycznie: “skoro Putin nie dostarcza (gazu – red.) poprzez Nord Stream 1, to dlaczego miałby to robić przez Nord Stream 2”?

Leave a Reply