Szefowa KE Ursula von der Leyen planuje przyjechać w czerwcu do Polski

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złoży wizytę w Polsce 2 czerwca, jeśli do tego czasu zostanie zakończona procedura zatwierdzania dla Polski Krajowego Planu Odbudowy (KPO) - poinformowała w środę na Twitterze rzeczniczka KE Dana Spinant.

Ursula von der Leyen, Mateusz Morawiecki, Fot. PAP/Rafał Guz
Ursula von der Leyen, Mateusz Morawiecki, Fot. PAP/Rafał Guz

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen złoży wizytę w Polsce 2 czerwca, jeśli do tego czasu zostanie zakończona procedura zatwierdzania dla Polski Krajowego Planu Odbudowy (KPO) – poinformowała w środę na Twitterze rzeczniczka KE Dana Spinant.

Wcześniej w środę premier Mateusz Morawiecki oznajmił, że istnieje duża szansa, że w ciągu kilku dni zostanie zatwierdzony Krajowy Plan Odbudowy.

„Krajowy Program Odbudowy z naszej strony został zatwierdzony i wniosek złożony już jakiś czas temu. Dostajemy z Komisji Europejskiej pozytywne sygnały w tym zakresie” – zaznaczył premier. „To jest uzgodnienie tzw. kamieni milowych, czyli pewnych warunków, które wszystkie kraje członkowskie musiały uzgodnić z KE i my również je uzgodniliśmy” – mówił w środę rano szef rządu.

Zaznaczył, że jest szansa, że w ciągu najbliższych kilku dni zostaną podpisane te „kamienie milowe” między nami a Komisją Europejską. „Nie ma tutaj więc żadnego szczególnego działania” – podkreślił Morawiecki.

W ramach Funduszu Odbudowy z budżetu polityki spójności na lata 2021-2027 Polska ma do dyspozycji około 76 mld euro. W KPO, który ma wspomóc gospodarkę po pandemii Covid-19, Polska wnioskuje o 23,9 mld euro dostępnych w ramach grantów i o 11,5 mld euro z części pożyczkowej.

Leave a Reply