Szefowa KE: dziś zrobiliśmy pierwszy krok do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej

Szefowa KE Ursula Von der Leyen, która rozmawiała w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podkreśliła, że "Ukraina należy do Europy. "Tutaj rozpoczyna się wasza droga w stronę Unii Europejskiej" oświadczyła wręczając Zełenskiemu dokumenty niezbędne do nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE.

Ursula Von der Leyen, Wolodymyr Zełenski, Fot. PAP/EPA/UKRANIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / HANDOUT
Ursula Von der Leyen, Wolodymyr Zełenski, Fot. PAP/EPA/UKRANIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE / HANDOUT

Szefowa KE Ursula Von der Leyen, która rozmawiała w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim podkreśliła, że „Ukraina należy do Europy. „Tutaj rozpoczyna się wasza droga w stronę Unii Europejskiej” oświadczyła wręczając Zełenskiemu dokumenty niezbędne do nadania Ukrainie statusu państwa kandydującego do UE.

Von der Leyen wręczyła na konferencji prasowej Zełenskiemu dokumenty, które strona ukraińska musi wypełnić, by KE mogła formalnie przedstawić Radzie Europejskiej opinię dotyczącą uznania Ukrainy za państwo kandydujące do UE. Ta procedura zazwyczaj zajmuje lata, ale w związku z wyjątkowymi okolicznościami, z rosyjską agresją na Ukrainę, zobowiązaliśmy się do tego, że przeprowadzimy ją w kilka tygodni – zaznaczyła von der Leyen. Przyjmując kopertę z formularzami Zełenski zapowiedział, że odpowiedź strony ukraińskiej będzie gotowa w przeciągu tygodnia.

Na początku swojego wystąpienia szefowa KE złożyła kondolencje rodzinom ofiar piątkowego ataku rakietowego, które siły rosyjskie przeprowadziły na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy. Według władz lokalnych zginęło w nim co najmniej 50 osób. „To haniebny, straszliwy, koszmarny atak” – zaznaczyła von der Leyen. Przekazała też, że swoją wizytę na Ukrainie rozpoczęła od Buczy, w której „zdruzgotano nasze społeczeństwo”.

Von der Leyen pochwaliła decyzję o zawieszeniu Rosji w prawach członka Rady Praw Człowieka ONZ. Społeczność międzynarodowa stoi w punkcie zwrotnym, musi zdecydować, czy stoi za demokracją czy autokracją, czy rządzić będzie prawo dżungli czy zasady państwa prawa, dlatego wasza walka jest naszą walką – podkreśliła. Chcę przekazać narodowi ukraińskiemu, który w imieniu nas wszystkich niesie pochodnię wolności, że UE stoi u jego boku – mówiła von der Leyen.

Przewodnicząca KE poinformowała również, że rozmawiała z Zełenskim m.in. o kolejnych unijnych sankcjach na Rosję, pomocy dla Ukrainy oraz ukraińskich uchodźców. „Rosja pogrąży się w finansowej, gospodarczej i technologicznej ruinie, podczas gdy Ukraina idzie w kierunku europejskiej przyszłości” – zapewniła.

Von der Leyen zaznaczyła, że UE chce podnieść cenę, którą Rosja musi zapłacić za rozpętanie wojny na Ukrainie i będzie również przeciwdziałała próbom omijania przez Moskwę już przyjętych ograniczeń.

Wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell, który towarzyszy szefowej KE podczas wizyty na Ukrainie, zapowiedział, że przedstawicielstwo UE niedługo wróci do Kijowa i ma nadzieję, że jego śladem podążą inne placówki dyplomatyczne akredytowane na Ukrainie.

Wcześniej przewodnicząca Komisji oraz szef dyplomacji UE odwiedzili znajdującą się ok. 20 km od Kijowa Buczę, gdzie wojska rosyjskie dopuściły się zbrodni wojennych na cywilnej ludności miasta. W wizycie uczestniczyli również premierzy Słowacji i Ukrainy, Eduard Heger i Denys Szmyhal.

Leave a Reply