Szef rady bezpieczeństwa Ukrainy: Obrona terytorialna ma liczyć 2 miliony ludzi

Ukraińskie siły obrony terytorialnej powinny liczyć 2 mln ludzi - oświadczył w piątek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) tego kraju Ołeksij Daniłow.

Szef rady bezpieczeństwa Ukrainy: Obrona terytorialna ma liczyć 2 miliony ludzi

Ukraińskie siły obrony terytorialnej powinny liczyć 2 mln ludzi – oświadczył w piątek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) tego kraju Ołeksij Daniłow.

Sekretarz RBNiO poinformował, że podczas piątkowego posiedzenia tego organu, które odbyło się w Charkowie na wschodzie kraju, omówiono zewnętrzne i wewnętrzne zagrożenia dla ukraińskiego państwa.

Analizowano m.in. ryzyko dla ukraińskiej żeglugi wynikające z rosyjskich planów blokady części Morza Azowskiego i Czarnego w związku z manewrami.

Dzień wcześniej wobec decyzji rosyjskiej strony protestowały ukraińskie władze, oceniając, że “praktycznie uniemożliwia to żeglugę na obu morzach”. W piątek Administracja Morskich Portów Ukrainy poinformowała, że część akwenu Morza Azowskiego nie będzie jednak zamknięta.

Daniłow mówił też, że siły obrony terytorialnej kraju mają być zwiększone do 2 mln ludzi, “gotowych do obrony kraju w razie konieczności”.

Rada bezpieczeństwa podjęła również podczas posiedzenia decyzję o nałożeniu sankcji na telewizyjny kanał NASZ należący do byłego deputowanego Jewhena Murajewa, który według brytyjskiego wywiadu mógłby zostać wyznaczony przez Kreml na szefa marionetkowego rządu w Kijowie. Murajew odrzuca taki scenariusz.

Leave a Reply