Szef NATO: zabójstwa cywilów w Buczy dowodzą, że wojna w Ukrainie musi się zakończyć!

Zabójstwa cywilów w Buczy dowodzą, że wojna na Ukrainie musi się zakończyć, a za jej powstrzymanie jest odpowiedzialny przywódca Rosji Władimir Putin - przekazał w niedzielę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie udzielonym stacji CNN.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. Annika Byrde PAP/NTB
Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Fot. Annika Byrde PAP/NTB

Zabójstwa cywilów w Buczy dowodzą, że wojna na Ukrainie musi się zakończyć, a za jej powstrzymanie jest odpowiedzialny przywódca Rosji Władimir Putin – przekazał w niedzielę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w wywiadzie udzielonym stacji CNN.

To strasznie i całkowicie nie do zaakceptowania, że mordowani są cywile. To podkreśla, że wojna musi się zakończyć” – powiedział Stoltenberg, komentując informacje o zbrodniach popełnionych w Buczy w obwodzie kijowskim.

Jak przypomina Reuters, Stoltenberg udzielił wywiadu dzień po odnalezieniu przez ukraińskie wojska ciał około 300 cywilów zabitych przez Rosjan w Buczy pod Kijowem. Szef NATO określił te morderstwa jako „okrucieństwa” niewidziane w Europie od dziesięcioleci.

Szef NATO: osobą, na której spoczywa odpowiedzialność za zakończenie wojny jest Putin

W jego ocenie osobą, na której spoczywa odpowiedzialność za zakończenie wojny na Ukrainie, jest Putin. Jak dodał, Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze powinien przeprowadzić śledztwo w sprawie „możliwych zbrodni wojennych dokonanych w Ukrainie”.

W tym samym wywiadzie Stoltenberg zauważył, że opuszczenie przez rosyjskie wojska obwodu kijowskiego „nie jest prawdziwym wycofaniem się”, a raczej przegrupowaniem w celu uzupełnienia zapasów i broni. Ostrzegł, że nie należy być zbyt „optymistycznym, ponieważ ataki będą kontynuowane”.

Leave a Reply