Szef MSZ Ukrainy: Chcemy dyskusji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad uchwałą Dumy

Ukraina złożyła w środę formalny wniosek do Rady Bezpieczeństwa ONZ o przedyskutowanie uchwały rosyjskiego parlamentu w sprawie uznania niepodległości separatystycznych regionów w Donbasie - poinformował ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba.

Szef MSZ Ukrainy: Chcemy dyskusji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad uchwałą Dumy

Ukraina złożyła w środę formalny wniosek do Rady Bezpieczeństwa ONZ o przedyskutowanie uchwały rosyjskiego parlamentu w sprawie uznania niepodległości separatystycznych regionów w Donbasie – poinformował ukraiński minister spraw zagranicznych Dmitr Kułeba.

“Uchwała rosyjskiego parlamentu podważa starania o zakończenie wojny we wschodniej Ukrainie” – powiedział Kułeba i dodał, że Ukraina poprosiła o dyskusję w czwartek.

We wtorek Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, postanowiła zwrócić się do prezydenta Władimira Putina o uznanie niepodległości dwóch wschodnich separatystycznych regionów Ukrainy.

Duma przyjęła większością głosów uchwałę, zgodnie z którą projekt apelu o uznanie niepodległości tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej i Donieckiej Republiki Ludowej, zgłoszony przez frakcję Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, zostanie skierowany od razu do szefa państwa.

Według przewodniczącego Dumy Wiaczesława Wołodina uznanie tych dwóch regionów „stworzy warunki pozwalające zapewnić mieszkańcom republik bezpieczeństwo od zagrożeń zewnętrznych, a także umocnienie pokoju międzynarodowego i stabilności regionalnej zgodnie z celami i zasadami ONZ i rozpocznie proces międzynarodowego uznania obu państw”.

Rosja w lutym sprawuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

Leave a Reply