Szef MSZ Rosji: Nord Stream 2 zacznie działać za kilka dni

Gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony i zacznie działać za kilka dni - powiedział w Petersburgu szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Wcześniej podobny termin wymienił były szef austriackiego koncernu OMV Rainer Seele.

Szef MSZ Rosji: Nord Stream 2 zacznie działać za kilka dni

Gazociąg Nord Stream 2 zostanie ukończony i zacznie działać za kilka dni – powiedział w Petersburgu szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow. Wcześniej podobny termin wymienił były szef austriackiego koncernu OMV Rainer Seele.

Nord Stream 2 „będzie dobudowany za kilka dni i zacznie działać” – powiedział Ławrow. Ocenił, że administracja prezydenta USA Joe Bidena „nadal jest przeciwna temu projektowi, ale rozumie, że zatrzymanie go jest niemożliwe”.

Dziennik „Kommiersant” podał 22 sierpnia, że ukończenie Nord Stream 2 planowane jest do 12 września. Gazeta powołała się na komunikat niemieckiego regulatora żeglugi o pracach prowadzonych przez rosyjski statek Fortuna. Jednostka ta miała dobudować odcinek rurociągu o długości 13-14 km w wodach Niemiec.

Wcześniej w mediach pojawiała się data 23 sierpnia jako termin ukończenia budowy gazociągu.

Nord Stream 2 – dwunitkowa magistrala wiodąca z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie – ma transportować 55 mld metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie. Budowie rosyjsko-niemieckiego rurociągu sprzeciwiają się Polska, Ukraina, państwa bałtyckie i USA. Krytycy Nord Stream 2 argumentują m.in., że projekt ten zwiększy zależność Europy od rosyjskiego gazu oraz rozszerzy wpływ Kremla na politykę europejską.

Leave a Reply