Szef MSZ Iranu: wkrótce pośrednie rozmowy z USA o ożywieniu umowy nuklearnej z 2015 roku

Wkrótce zostaną wznowione pośrednie rozmowy Iranu z USA w sprawie ożywienia umowy nuklearnej z 2015 roku - poinformował w sobotę w Teheranie irański minister spraw zagranicznych Hossein Amir-Abdollahian na wspólnej konferencji prasowej z szefem dyplomacji UE Josepem Borrellem.

Hossein Amir-Abdollahian, Fot. EPA/PAP/Yuri Kochetkov
Hossein Amir-Abdollahian, Fot. EPA/PAP/Yuri Kochetkov

Wkrótce zostaną wznowione pośrednie rozmowy Iranu z USA w sprawie ożywienia umowy nuklearnej z 2015 roku – poinformował w sobotę w Teheranie irański minister spraw zagranicznych Hossein Amir-Abdollahian na wspólnej konferencji prasowej z szefem dyplomacji UE Josepem Borrellem.

„Jesteśmy gotowi do wznowienia rozmów w nadchodzących dniach. Dla Iranu ważne jest, aby w pełni uzyskać korzyści gospodarcze wynikające z porozumienia z 2015 roku” – powiedział Amir-Abdollahian.

Borrell powiedział z kolei, że „oczekiwane jest wznowienie rozmów w nadchodzących dniach i przełamanie impasu”. „Minęły trzy miesiące i musimy przyspieszyć prace. Jestem bardzo zadowolony z decyzji, która została podjęta w Teheranie i Waszyngtonie” – dodał.

Rozmowy w Wiedniu Iranu z Francją, Wielką Brytanią, Niemcami, Chinami i Rosją oraz pośrednio z USA na temat ożywienia umowy nuklearnej z 2015 roku obecnie są zawieszone. Kilka rund negocjacji nie przyniosło porozumienia.

Umowa zakładała, że Iran nie będzie wzbogacał uranu do poziomu wyższego niż 3,67 proc., a w zamian zniesiono międzynarodowe sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj. W 2018 roku ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał swój kraj z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje. Teheran również przestał wywiązywać się z nałożonych na niego ograniczeń. Prezydent USA Joe Biden zadeklarował chęć powrotu do układu z Iranem.

Leave a Reply