Szef MSZ: Dominuje świadomość, że trzeba wzmacniać wschodnią flankę NATO

Dominuje świadomość, że trzeba wzmacniać wschodnią flankę NATO - powiedział w czwartek na konferencji prasowej po rozmowach w Waszyngtonie szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.

Szef MSZ: Dominuje świadomość, że trzeba wzmacniać wschodnią flankę NATO

Dominuje świadomość, że trzeba wzmacniać wschodnią flankę NATO – powiedział w czwartek na konferencji prasowej po rozmowach w Waszyngtonie szef polskiego MSZ Zbigniew Rau.

„Świadomość tego, że obecnie wschodnia flanka NATO wymaga wzmocnienia przede wszystkim w kategoriach tego, co w NATO nazywamy odstraszaniem, dzisiaj dominuje” – powiedział Rau.

Zaznaczył, że w ostatnich dniach uczestniczy w wielu spotkaniach m.in. z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, czy sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. „I co do tego, że trzeba zachować symetrię wobec rozwoju sytuacji wokół Ukrainy, ale także wobec (…) ewidentnie zwiększonej obecności wojskowej rosyjskiej na Białorusi, co do tego nikogo nie należy przekonywać” – powiedział. „To już jest dominująca opinia” – dodał.

„Nie słyszałem takiego przekonania, że na tym jednorazowym wysłaniu żołnierzy, w tym do Polski, należy poprzestać” – stwierdził szef polskiego MSZ.

„Ten dyskurs trwa, to nie jest kwestia tylko samego myślenia, ale (..) także działania i trudno formułować tezę, że jest to proces zakończony” – zapewnił.

Na pytanie o oczekiwania, jakie ma wobec planowanego spotkania z Blinkenem, Rau podkreślił, że spodziewa się przywrócenia dialogu strategicznego między Polską a Stanami Zjednoczonymi. „Dialog ten został zawieszony w ostatnich trzech latach” – zaznaczył.

Leave a Reply