Szef dyplomacji Ukrainy: sytuacja w Mariupolu może stać się „czerwoną linią” w rozmowach z Rosją

Po odkryciu zbrodni popełnionych przez rosyjskich żołnierzy w Buczy rozmowy negocjacje Ukrainy z Rosją stały się szczególnie trudne, a sytuacja w Mariupolu może okazać się w nich czerwoną linią - powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w opublikowanej w niedzielę rozmowie z amerykańską stacją CBS News.

Zniszczony dom na Ukrainie, Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY
Zniszczony dom na Ukrainie, Fot. PAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Po odkryciu zbrodni popełnionych przez rosyjskich żołnierzy w Buczy rozmowy negocjacje Ukrainy z Rosją stały się szczególnie trudne, a sytuacja w Mariupolu może okazać się w nich czerwoną linią – powiedział minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba w opublikowanej w niedzielę rozmowie z amerykańską stacją CBS News.

Szef ukraińskiej dyplomacji powiedział, że w ostatnich tygodniach Ukraina nie miała „żadnych kontaktów z rosyjskimi dyplomatami na poziomie ministerstw spraw zagranicznych”. „Jedynym poziomem kontaktu jest zespół negocjacyjny, który składa się z przedstawicieli różnych instytucji i parlamentarzystów. Kontynuują oni konsultacje na poziomie ekspertów, ale nie odbywają się żadne rozmowy na wysokim szczeblu” – wyjaśnił.

Ofensywa na wielką skalę

Wyraził przypuszczenie, że w najbliższych tygodniach dojdzie do „intensyfikacji walk na wschodzie Ukrainy”. „(Spodziewam się) rosyjskiej ofensywy na wielką skalę w tej części Ukrainy, w Donbasie, a poza tym – desperackich prób ze strony sił rosyjskich wykończenia Mariupola za wszelką cenę. (…) Oczywiście wciąż trwają też ataki rakietowe na Kijów i inne ukraińskie miasta” – powiedział.

Zapytany o ewentualną wizytę prezydenta USA Joe Bidena na Ukrainie, Kułeba podkreślił, że jego kraj chętnie przyjąłby amerykańskiego przywódcę, a wizyta ta byłaby „sygnałem wsparcia”. „(…) Spotkanie obu prezydentów (USA i Ukrainy, Joe Bidena i Wołodymyra Zełenskiego) mogłoby utorować drogę do nowych dostaw (…) broni USA na Ukrainę oraz do dyskusji na temat ewentualnego politycznego rozwiązania obecnego konfliktu” – dodał.

W piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki powiedziała, że Biały Dom nie przygotowuje się do wizyty Bidena na Ukrainie, ale rozważa wizytę w Kijowie wysokiego rangą urzędnika administracji Stanów Zjednoczonych. Według amerykańskich mediów może to być szef Pentagonu Lloyd Austin lub szef dyplomacji Antony Blinken.

„Wróg atakuje Mariupol i częściowo blokuje Charków”

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował w niedzielę, że rosyjscy okupanci nadal atakują ogniem rakietowo-bombowym obiekty infrastruktury, zarówno przemysłowej, jak i cywilnej.

Na kierunku północnym utrzymuje się prawdopodobieństwo działań dywersyjno-zwiadowczych oraz ataków rakietowych z terytorium Rosji na infrastrukturę.

Wojska rosyjskie zintensyfikowały działania na kierunku donieckim i tawrijskim. Atakowany jest Mariupol na południowym wschodzie kraju, m.in. z użyciem bombowców strategicznych Tu-22M3.

Z powodu niedostatku zasobów ludzkich strona rosyjska próbuje włączyć do działań zbrojnych mieszańców okupowanych terytoriów, np. w mieście Izium w obwodzie charkowskim przystąpiono do przymusowej mobilizacji.

Leave a Reply