Szczyt Trójkąta Weimarskiego. Prezydent Duda: musimy znaleźć takie rozwiązanie, żeby uniknąć wojny

Musimy znaleźć takie rozwiązanie, żeby uniknąć wojny - to jest nasze podstawowe zadanie. Wierzę, że tego dokonamy. W moim przekonaniu dzisiaj najważniejsza jest jedność i solidarność - powiedział w Berlinie prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

Szczyt Trójkąta Weimarskiego. Prezydent Duda: musimy znaleźć takie rozwiązanie, żeby uniknąć wojny

Musimy znaleźć takie rozwiązanie, żeby uniknąć wojny – to jest nasze podstawowe zadanie. Wierzę, że tego dokonamy. W moim przekonaniu dzisiaj najważniejsza jest jedność i solidarność – powiedział w Berlinie prezydent Andrzej Duda na wspólnej konferencji z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.

We wtorek wieczorem prezydent Andrzej Duda rozmawia w formacie Trójkąta Weimarskiego z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem. Celem spotkania jest kwestia bezpieczeństwa w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.

“Musimy znaleźć takie rozwiązanie, żeby uniknąć wojny – to jest nasze podstawowe zadanie. Wierzę, że tego dokonamy. W moim przekonaniu dzisiaj najważniejsza jest jedność i solidarność. Musimy pokazać, że mówimy jednym głosem. Musimy pokazać, że jesteśmy wspólnotą. Musimy pokazać, że nie da się nas złamać i w moim przekonaniu musimy również pokazać, że się nie cofamy. Że to nie jest tak, że ustąpimy i zostawimy kogoś tylko dlatego, że będziemy się obawiali, że może się nam nie udać uzyskać pokoju” – powiedział prezydent Duda na konferencji w Berlinie.

Jak podkreślił, potrzebna jest mądra, ale stanowcza i zdecydowana postawa. “Wierzę w to, że taką właśnie postawę i konieczne do jej zachowania instrumenty jesteśmy w stanie razem wypracować i temu m.in. służy nasze dzisiejsze spotkanie” – zaznaczył Andrzej Duda.

Scholz: dalsze naruszenie integralności terytorialnej Ukrainy jest nie do przyjęcia

Scholz z kolei podkreślił, że koncentracja wojsk rosyjskich na granicy Ukrainy jest bardzo niepokojąca. “Nasza ocena sytuacji jest bardzo identyczna, tak samo, jak nasze stanowisko” – zaznaczył kanclerz Niemiec.

“Dalsze naruszenie integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy jest nie do przyjęcia i miałoby daleko idące konsekwencje dla Rosji pod względem politycznym, gospodarczym i zapewne też geostrategicznym” – oświadczył Scholz.

Jak podkreślił, w poniedziałek w Waszyngtonie szczegółowo rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem na ten temat. “Byliśmy zupełnie zgodni z tej sprawie. Naszym dążeniem dziś w ramach Trójkąta Weimarskiego jest (to, że) chcemy doprowadzić do deeskalacji niezwykle napiętej sytuacji. Potrzebujemy negocjacji i rozwiązania” – mówił kanclerz Niemiec.

Scholz podkreślił, że w tym półroczu Francja objęła prezydencję w Radzie UE, Polska przewodniczy OBWE, a Niemcy – grupie G7. “Tym samym my trzej ponosimy szczególną odpowiedzialność za globalne kwestie bezpieczeństwa europejskiego” – zaznaczył kanclerz Niemiec.

Scholz zauważył, że zarówno on, jak i prezydenci Polski i Francji w ostatnich dniach dużo podróżowali i prowadzili intensywne rozmowy. Jak przypomniał, prezydent Francji spotkał się w poniedziałek w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, odwiedził również Kijów. Scholz przekazał, że w przyszłym tygodniu on uda się z wizytą do Kijowa, a później do Moskwy.

“Nasza wymiana w tej chwili będzie zatem szczególnie owocna, bo nas wszystkich łączy jeden cel – zachowanie pokoju w Europie w drodze dyplomacji i przez jasne komunikaty, przesłania i wspólną gotowość do zgodnego działania” – zaznaczył kanclerz Niemiec. Jak podkreślił, cieszy się na rozmowy z Dudą i Macronem oraz wspólne inicjatywy w ramach Trójkąta Weimarskiego, który  – jak podkreślił – “łączy Europę od wschodu do zachodu w najlepszym tego słowa znaczeniu”.

Macron: nasz cel to uniknąć wojny

Na wspólnej konferencji Macron podkreślił wagę spotkania w ramach Trójkąta Weimarskiego. “Obecnie mamy naprawdę bardzo specyficzną sytuację – ten format weimarski to powiązanie trzech dużych państw europejskich, to wola ujednolicenia ich strategii w przyszłości” – powiedział prezydent Francji.

Macron zadeklarował, że liderzy państw Trójkąta Weimarskiego będą w najbliższych tygodniach wciąż działać. “Cel jest dość prosty – chodzi o to, żeby uniknąć wojny. Pokój i spokój są najważniejsze dla naszego kontynentu. Naszym celem jest to, żeby zachować ten pokój. Drugim celem jest to, by wzmacniać jedność Europejczyków – dlatego właśnie mamy taki program spotkań. Trzeci cel jest taki, żeby bronić zasad, dzięki którym Europa jest tym, czym jest od trzydziestu lat. Przede wszystkim chodzi o to, żeby suwerenność i integralność wszystkich państw została zachowana” – zadeklarował prezydent Francji.

Dodał, że liderzy weimarscy próbują znaleźć sposoby i środki, które pozwolą wejść w dialog z Rosją w różnych formułach. “W związku z tym, w najbliższych tygodniach w ramach Formatu Normandzkiego będziemy wdrażać wymiany i spotkania” – powiedział.

Macron zwrócił również uwagę na rolę OBWE w dialogu z Rosją: “OBWE ma tutaj kluczowe znaczenie; musimy wznowić ten dialog” – podkreślił. “Już powiedzieli o tym publicznie prezydenci (Rosji Władimir – PAP) Putin i (Ukrainy Wołodymyr – PAP) Zełenski. To jedyna droga, by zachować pokój na Ukrainie; ten etap jest kluczowy, żebyśmy mogli kontynuować działania” – dodał. Zwrócił także uwagę na rolę współpracy państw europejskich z USA i w ramach NATO. “Pracujemy razem nad tym, by zbudować różne elementy gwarancji bezpieczeństwa i pokoju” – powiedział.

“Chcemy być zjednoczeni i pracować z Rosją tak, by ograniczyć jakiekolwiek możliwości eskalacji i żeby wdrożyć, system, który zapewni bezpieczeństwo i pokój w Europie” – podkreślił prezydent Francji.

Leave a Reply